به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

آیا ” ایران ” و ” عراق ” در پی ایجاد وحدت نفتی بر علیه عربستان سعودی هستند ؟

آیا ” ایران ” و ” عراق ” در پی ایجاد وحدت نفتی بر علیه عربستان سعودی هستند ؟

عراق بر آنست تا سال 2020 عرضه نفت خود به بازار را را در اتحاد با ایران برای بزیر کشاندن تسلط عربستان سعودی بر سازمان تولید کنندگان نفت ” اوپک ” به سه برابر ظرفیت فغلی برساند.

” حسن الشهرستانی ” وزیر انرژی کشور عراق در گردهمایی انرزی و خاور میانه در ” اندیشکده سیاست خارجی در لندن ” چاتم هاوس” خطاب به هیئت های صنعت نفت شرکت کننده در این گرد همایی گفت : ” ما احساس می کنیم که بازار نفت به تضمین بیشتری برای سوخت رشد اقتصادی نیاز دارد “

وی همچنین افزود : عراق قصد دارد با هدف دستیابی به رشد اقتصادی خود که فعلا تحت تاثیر مخرب جنگ و کشمکشهای داخلی قرار گرفته ظرفیت تولید نفت خود را روزانه به 9 میلیون بشکه برساند . بر اساس گزارش سازمان بین المللی انرژی در دسامبر گذشته تولید روزانه نفت عراق به سه میلیون بشکه بالغ شد .

قصد عراق برای مبارزه طلبی عربستان سعودی که فعلا نقش ” تولید کننده ذخیره” را در ” اوپگ ” بازی می کند به معنی سقوط قیمت در بازار نفت و نهایتا به معنای اینستکه عراق از سهم خود مقدار بیشتری نفت خام به بازار ازاد سرازیر خواهدکرد .

وزیر نفت عراق همچنین افزود : “پیش بینی تقاضای برای نفت خام در سال 2020 بسیار مشکل است چون وضعیت اقتصاد جهانی پیش بینی پذیر نیست” .

دو کمپانی معظم نفتی رویال داچ شل وBP نیز قصد دارند از این طرح جاه طلبانه عراق ، بهره برداری کنند . این دو کمپا نی در حال برنامه ریزی و سازماندهی بر روی میدان عظیم نفتی واقع در جنوب عراق هستند . منطقه ای که جایگاه ویزه ای در دستیابی بغدا د به اهداف بلند پروازانه اش را دارد .

به هر حال حتی اگر عراق بتواند ظرفیت تولید خود را یالا ببرد ، احتمال اینکه بتواند خطوط لوله نفت و همچنین بنادر صادراتی و تاسیسات تخصص خود را برای چنین حجمی از صادرات گسترش دهد وجود ندارد .

ترمینال اصلی صادراتی ” فاو ” که برای بارگیری تانکرهای نفتی است و در نزدیک بصره قرار دارد ، برای اصلاح و تجدید سازمان شبکه خطوط لوله های نفتی خود به میلیاردها پوند نیاز دارد

جاه طلبی نفتی عراق در تعارض باسیاستهای عربستان سعودی قرار خواهد گرفت که که در یک دهه گذشته بااعمال نفوذ در ” اپک ” سعی کرده است قیمت هر بشکه نقت را بالاتر از 100 دلاز نگه دارد .عربستان سعودی خود نیز اکنون زیر فشار است که بتواند سهم خود در باراز نفت را حفظ کند .عربستان در دسامبر گذشته با تزریق روزانه 9.8 میلیون بشکه نفت به بازار تزریق کرده است که خود نیز صد هزار از تولید ماه قبل نیز بیشتر بوده است .

بسیاری متخصصان بر آنند که که با توجه به ظرفیت صادراتی روزانه “اوپگ ” که 30 درصد نفت خام جها ن را تشکیل میدهد ، وتلاش بسیاری از کشورهای عضو برای بالا بردن صادرات نفت خود با توجه به افزایش تولیدات نفت ” شیل ” در امریکا است .

” اوپک ” موافقت کرده است که در 6 ماهه اول سال جاری برای حفظ قیمت نفت بالا تر از 100 دلار ، طرفیت صادراتی خود را حفظ کند اما با توجه به در نظر نگرفتن جریمه برای اعضایی که بیشتر از سهمیه اشان تولید می کنند . زمینه اجرایی شدن چنین قول وقرار هایی ضعیف است .

بعد از تجدید موقعیت عراق در ” اپک ” که در پی جنگ خلیج (فارس ) دز سال 2003 صورت گرفت ، این کشور به منظور بازسازی اقتصاد خود از اجبار رعایت سقف تولید معاف شد . اما فشار زیادی بر این کشور هست که وی نیز امسال موظف به رعایت سقف تولید نفت شود

.

صندوق بین المللی پول در همین هفته اخطار کرد که اقتصاد عراق در مقابل نوسانات بازار نفت آسیب پذیر باقی خواهد ماند . صادرات نفت خام عراق 93 درصد درامد دولت را تشکیل خواهد داد . صندوق بین المللی نفت پیش بینی می کند که که اگر عراق بخواهد بودجه متوازنی داشته باشد نیاز به قیمت متوسط 106دلا ر برای فروش یک بشکه نفت خود خواهد داشت . این قیمت برای سال 2011 تنها 95 دلار بود و این بخاطر بالا رفتن هزینه های جاری دولت است .

علیرغم امید ” الشهرستانی ” بر افزایش ظرفیت بخش نفت در عراق ، نگرانی های عمده بر احتمال در غلطیدن عراق به یک جنگ داخلی در پی بالا گرفتن تنشها میان جمعیت های سنی و شیعه عراق است . در مبارزه طلبی دیگری بر علیه ” عربستان سعودی ” که عموما کمپانی های خارجی در آن راه ندارند ، ” الشهرستانی ” ، افشا کرد که کشور متبوعش و ایران در حال کار بر روی طر حهای سرمایه گذاری پر سودی هستند که بتواند فراتر از تحریمها عمل کند .

به این شرایط نگاه کرده ، شرکتهای نفتی برای مذاکره با مقمات نفتی ” ایران ” صف کشیده اند .

” الشهرستانی ” در این باره می گوید : ” ایرانی ها بدنبال استفاده از مدلهای ما در بستن قرار دادها و استفاده از تجربیات ما هستند .”

ترکیب ایران و عراق ، زمینه بوجود آمدن اتحادی با ظرفیت تولیدی بسیار قوی تری نسبت به عربستان سعودی برای کنترل بازار نفت و با توجه به ظرفیت قوی تر جذب سر مایه گذاری در امور استخراج نفت . بوجود می آورد . ظرفیتی که فعلا در حدود 12.5 میلیون بشکه نفت درروز است .

نوشته شده در 07/02/2014  انتقالل از بلاگفا به ورد پرس 05/04/2014  ساعت 16،30

Tagged as: , , ,

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: