به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

عراق گره گاه بعدی در روابط ایران و عربستان سعودی

 

 عراق گره گاه بعدی در روابط ایران و عربستان سعودی (1)

ترجمه ای که در پی می آید بخش اول از مقاله ای است که اخیرا در سایت ” ژئو پولیتیک مونیتور ” منتشر شد .
نویسنده در این مقاله توانسته است بخوبی نشان دهد که ایران و عربستان در مناطق داغ خاور میانه درگیر یک جنگ نیابتی شده اند . ما می توانیم این در گیری را اکنون در عراق ، سوریه و لبنان شاهد باشیم .
از نظر نباید دور داشت که بخش اعظم مناطق نفتی عربستان سعودی در مناطق ” شیعه نشین ” این کشور واقع شده است و در صورتی که ” مالکی ” در عراق و “اسد ” در سوریه بر سر کار بمانند ، تمایل به رسیدن به قدرت سیاسی و ” دولتخواهی و در جستجوی “دولتی از آن خود” در میان شیعیان عربستان سعودی و بحرین تقویت خواهد شد . آخیرا سردار سلیمانی رئیس و مسئول ” سپاه قدس ” این واقعیت را بزبان آورده و در مصاحبه با خبر گزاری فارس گفته بود که ” هلال شیعه هلالی اقتصادی است “(2)و به میدان های نفتی ایران و عراق و عربستان سعودی اشا ره کرده و تاکید کرده بود که بخش عظیم نفت خاور میانه در منطقه معروف به ، هلال شیعه ” قرار دارد
عربستان سعودی با علم به این حقیقت و وحشتزده ، در راستای تضعیف حاکمیت های اسلامی غیر سنی به تقویت تمایلات فرقه گرایانه و جدایی خواهانه در عراق و سوریه و ایجاد ایران هراسی ، در واقع به حرکت فرار به جلو دست زده است . کمک عربستان سعودی به سرنگونی ” اخوان المسلمین ” در مصر نیز به نوعی تضعیف ” اسلام جمهوری ” در مقابل ” اسلام سلطنتی ” و در راستای جلوگیری از نزدیکی سه کشور اسلامی بزرگ منطقه ( ایران ، ترکیه ، مصر ) که حکومتهای جمهوری داشتند بود .
ایران تا کنون توانسته است بدون دست یازیدن به مقابله ای نظامی ، در کشور های عراق و افغانسان دشمنان سنی – وهابی خود را از قدرت برداشته و در لبنان و سوریه نیز متحدین قدرتمند برای خود بوجود بیاورد . در حالیکه حرکت عربستان سعودی اسا سا حرکتی ارتجاعی برای مقابله وانحراف حرکات اعتراضی در کشور های عربی و دفاع از اسلام سلطنتی در مقابل اسلام جمهوری و جلو گیری از تبدیل شدن عقب نشینی به هزیمت است . با توجه به این واقعیات است که حرکت ایران در استحکام مواضع ژئو پولیتیکی خود تا کنون و نقطه به نقطه با موفقیت بیشتری در حال اجرا بوده است .
بنظر من آنچه که در ترجمه زیر می اید خود موید نکته های فوق الذکر است . بخش دوم مقاله بزودی ارائه خواهد شد .لازم به تذکر است که نویسنده مقاله در چند مورد شیعیان عراق را متهم به سازماندهی کشتار سنیان کرده است که مستندات خود را در این مورد ارائه نداده است .
عراق گره گاه بعدی در روابط ایران و عربستان سعودی
بعد از درگیریهای میان ارتش و نیروهای شبه نظامی القاعده( AQI) و قبا ئل محلی که عقب نشینی نیروهای امنیتی عراق آز آن منطقه را بدنبال داشت ارتش عراق سعی کرده است کنترل دوباره منطقه ” انبار ” و مشخصا شهر ” فلوجه ” را بدست بیاورد ..این مقاله در مورد تضعیف و اضمحلال وضعیت نیروهای امنیتی عراق در نتیجه و تحت تاثیر ، ظاهر شدن عربستان سعودی بعنوان یکی از نیروهای فعال در منطقه را مورد بررسی قرار می دهد .
زمینه و مضمون بدتر شدن وضعیت امنیتی ” عراق “
علیرغم عدم توجه مطبوعات در سالهای اخیر ، وضعیت امنیتی در عراق پیچیده تر شده و بسوی بحرانی تر شدن رفته است . از سوی مراکز بررسی کننده جهانی بر روی تروریسم و عملیات تروریستی ، عراق به عنوان کشور ی با داشتن ریسک بالای تروریسم در جه بندی شده است .اگر چنین مطالعه ای پیرامون نتایج عملیات تروریستی در یک دهه اخیر صورت بگیرد آنگاه عراق صاحب یکسوم از قربانیان عملبات تروریستی در کل جهان است
خشونت های سیاسی جاری در عراق خود نتیجه مستقیم عدم پیش بینی های کافی آمریکا و متحدانش برای مشکلات احتمالی بعد از حمله به عراق وهمچنین مسائل مطروحه پس از جنگ در این کشور هستند . مسائل مطروحه برای رزیم سیاسی پس ار وقوع جنگ داخلی در عراق خو د را در پیدایی و تعدد احزاب جدایی طلب که با استفاده از نقسیمات قبیله ای و با استفاده ار شبکه سیاسی – اداری کشور و امکانات ملوک الطوایفی برای بدست آوردن قدرت در پارلمان عراق استفاده می کنند ، نشان می دهد .
تناقضات میان سنی ها ، شیعه ها و کردها که بر امده از اختلافات داخلی و تحت تاثیر تصادهای بین المللی تشدید شده اند . از عراق یک دولت نا متوازن و جنگ زده ساخته است .
علیرغم اختلافات قابل توجه سیاسی ، شیعه ها عمده ترین جمعیت عراق را تشکیل می دهند . مجلس اعلای انقلاب اسلامی و حزب ” الدعوه ” دو بخش از ائتلاف عمده درون پارلمان عراق را شکل می دهند .این هر دو دارای یک تاریخ طولانی کار مشتر ک با ایران بوده و مجلس اعلا همچنین ” سپاه صدر ” را تحت کنترل دارد . سپاه صدر یک نیروی مردمی است که در نیروهای امنیتی عراق نفوذ داشته و بخشی از کشتارهای فرقه ای را در جنگ داخلی عراق را بعهده داشته است .
القاعده دامن زدن به به تنش هایی همگانی را در دستور کار خود داشته و سعی داشته خود را بعنوان مدافع حقوق جمعیت ” سنی ” در برابر ” شیعه ” ( رافضی) تثبیت کند .
القاعده از حضور خود در در گیریهای سوریه در بهار 2013 ، استفاده کرده و از هجوم جنگندگان خا رجی به عراق برای براه انداختن موجی از بمبگذاری در شمال عراق استفاده شایان برده است .
دولت عراق سعی کرده است در واکنش به اضمحلال نیروهای امنیتی عراق ، گردان امنیتی بغداد را تاسیس کند که در ظاهر یک نیروی امنیتی دولتی و در حقیقت نیرویی است که از شبه نظامیان شیعه واحتمالا اعصای سابق گروه شبه نظامی بدر تشکیل شده است .
نیروی مقابل از این می ترسد که ” نوری المالکی در حال تشکیل ارتش از شبه نظامیان شییعه ای است که خود قبلا عاملان جنگهای فرقه ای و کشتار محالفین در دوره جنگ داخلی بوده اند . مخالفین بر آنند که بوجود اوردن این گردان ویژه خود قدمی برای اعمال حاکمیت شیعه بر عراق است . در پاییز سال جاری شاهد مرگ بسیاری از سران جمعیت سنی بودیم که به احتمال زیاد توسط شبه نظامیان شیعه سازمان داده شده بود . هر چند که هنوز کاملا روشن نیست کدام نیرو در پشت این قتل ها و آدم ربایی هاست .
تنش های سیاسی زبانه می کشد
کمین های ” القاعده ” بر علیه ارتش عراق در ” انبار ” ، خود موجد عملیاتی نظامی بر علیه این گروه شد که حضوری بلند مدت در این منطقه داشت .
به هر حال ” ” مالکی ” تصمیم گرفت تا از ارتش بر علیه تهدید سیاسی بر آمده از جنبش اعتراضی ” رمادی ” استفاده کند . وی آنجا را مرکز عراق خوانده و دستور داد تا چادر هایی را که معترضین در آنجا برپا داشته بودند بر هم زده و موجب شعله ور شدن خشم عمومی در مناطق سنی نشین شد .
مالکی در ادامه با دستگیر کردن نماینده مجلس ” احمد الوانی” که گمان بر این بود که از بر پا کنندگان اعتراض رمادی بود به تنش ها دامن زد
این برخوردهای تهاجمی باعث بوجود امدن احساس ناامنی از پدیدار شدن ارتش عراق و ” مالکی ” بعنوان یک تهدید در میان گروههای شبه نظامی سنی و مفتی بزرگ شد . اینان احساس کردند که دولت بجای زسیدگی به شکایاتشان ، با نیروی نظامی و ارتش با آنها روبرو شده است .
نا ارامی از آنجا شروع شد که بعضی از قبایل سنی اجازه دادند تا القا عده به ایستگاه پلیس حمله کرده و زندانیان را ازاد کند بعد از آن بعضی از دیگر نیروهای شبه نظامی قبیله ای با پلیس عراق بر علیه ” القاعده ” وارد همکاری شده هر چند که همین نیروها تا کنون حرکت قابل توجهی برای همکاری با ارتش عراق از خود نشان نداده اند .

عربستان سعودی و منطقه ای در حال گداز

از زمان شروع حرکات موسوم به ” بهار عربی ” عربستان سعودی توانسته است نقش کنترل کننده در مناقشات و تعارصات منطقه ای بازی کند . به هر حال عربستان سعودی ، توانست یک اقدام نظامی بر علیه نا ارامی ها در بحرین سازمان دهد ، توانست تامین نیروی شبه نظامی به سوریه را بعهده بگیرد همچنین توانست از اقدام نظامی بر علیه ” اخوان المسلمین ” و حمایت از ارتش لینان به عنوان وزنه تعادل در مقابل ” حزب الله ” حمایت کند .
با توجه به واقعیتهای فوق الذکر توجه دقیق عربستان سعودی به مسائل جاری در عراق قابل انتظار است چه اینکه بنظر میرسد که منافع عربستان سعودی به نتیجه تنشهای سنی – شیعه جاری در منطقه گره خورده است . وجود این تنشها برا ی عربستان سعودی با احساس نا امنی ناشی از انعکاسی نقش ایران دراین درگیریها همراه است .
با توجه به روابط نزدیک ایران و عراق و ماهیت جدایی طلبانه و فرقه ای در گیریهای منطقه ای می توان انتظار داشت که عربستان سعودی تا حدود معینی در این درگیریها وارد شود .
استراتژی ” عربستان سعودی در دخالت در مسائل سوریه که این خود نیز یکی از متحدین ایران است ،اثبات ��دعای فوق الذکر است .
(1)این نوشته بخش اول ترجمه مقاله ای است که در سایت ” ژئو پولیتیک مونیتور ” در تاریخ Marc Simms و توسط – Jan 22, 14 چاپ شده است .
http://www.geopoliticalmonitor.com/will-iraq-mark-the-beginning-of-open-us-saudi-arabia-animosity-4912/
(2)
http://farsnews.com/newstext.php?nn=13921127001191
عراق نقطه بعدی درگیری ایران و عراق (2)
بخش دوم
عربستان سعودی و منطقه در حال گداز خاور میانه
از زمان شروع حرکات موسوم به ” بهار عربی ” عربستان سعودی توانسته است نقش کنترل کننده در مناقشات و تعارصات منطقه ای بازی کند . به هر حال عربستان سعودی ، توانست یک اقدام نظامی بر علیه نا ارامی ها در بحرین سازمان دهد ، توانست تامین نیروی شبه نظامی به سوریه را بعهده بگیرد همچنین توانست از اقدام نظامی بر علیه ” اخوان المسلمین ” و حمایت از ارتش لبنان به عنوان وزنه تعادل در مقابل ” حزب الله ” حمایت کند .
با این ملاحظات ، پیگیری عربستان سعودی در مورد مسائل جاری در عراق قابل انتظار است چه اینکه بنظر میرسد که منافع عربستان سعودی به نتیجه تنشهای سنی – شیعه جاری در منطقه گره خورده است . وجود این تنشها برا ی عربستان سعودی احساس نا امنی ناشی از انعکاسی نقش ایران دراین درگیریها است .
با توجه به روابط نزدیک ایران و عراق و ماهیت جدایی طلبانه و فرقه ای در گیریهای منطقه ای می توان انتظار داشت که عربستان سعودی تا حدود معینی در این درگیریها نیز وارد شود .
استراتژی ” عربستان سعودی در دخالت در مسائل سوریه که این خود نیز یکی از متحدین ایران است ،اثبات ادعای فوق الذکر است .
ابتدائا قطر همراه با نقشی که در تحولات لیبی بعهده گرفت ، در سوریه نیز فعال امور شد . قطر امیدوار بود که اخوان المسلمین سوریه را تحت کنترل جریان ” ائتلاف ملی برای انقلاب و نیروهای مخالفین سوریه ” متشکل از نیروهای انقلابی در اورده و اسد را وادار به پذیرش مذاکره با میانجیگری قطر برای انتقال قدرت نماید .
در مقابل عربستان سعودی با خواست حد اکثری و با فراخوان پرنس ” سعود الفیصل ” حرکاتی در جهت مذاکرات مصالحت آمیز را در پیش گرفت . عربستان سعودی بعدا عقبگرد کرد و بنحو غیر قابل تصوری شروع به پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از گروههای سنی – سلفی که اکنون “جبهه واحد اسلامی” را تشکیل می دهند نمود .
زمانیکه القاعده ، و ” دولت اسلامی عراق و شام ” (داعش ) بطور رسمی از ائتلاف ، حذف شدند ، سمبل سیاه رنگ القاعده، بیرقها و نشانهای نظامی این دو گروه را بطور کامل در بر گرفت
” جبهه اسلامی سوریه ” در حمایتی اشکار از سیاستهای ” عربستان سعودی ” در ” سوریه ” ، از شرکت در کنفرانس ” ژنو2″ خود داری کرد
با توجه به این نگرش تحلیلگران ، که تعداد زیادی از جنگندگان ” داعش ” اساسا عراقی هستند ، انتظار می رود افزایش نا آرامی ها در سوریه ، موجب نا آرام شدن سوریه نیز بشود .در عین حال باید میان جنگندگان وابسته به ” جبهه اسلامی ” که در حمایت از سیاستهای عربستان سعودی می جنگند و رزمندگان ” داعش ” فرق و تفاوت قائل شد
عربستان سعودی سعی دارد در مواضع رسمی و بعنوان یک بازیگر بین المللی ، نقش اپوزیسیون ” القاعده ” را بازی می کند و در همان حال ” القاعده ” نیز به سیاست محکوم کردن ” ال سعود ” بعنوان حاکمین فاسد و غیر دینی ادامه می دهند. اما بسیاری از ناظران بر آنند که راوبط بین این دو طرف پیچیده تر از مسائل میان دو جانب خصم ورقیب است . علیرغم ابراز مخالفت با جنگ داخلی در سوریه از جانب ” عربستان سعودی ” ، بسیاری از ناظران به کمک های این کشور به ” داعش ” مظنون هستند . این شک از آنجا تقویت می شود که نیروهای ” ارتش آزاد سوریه ” و سایر نیروهای متفرقه اسلامی فعال در منطقه که متحد ” القاعده ” نیستند ، پراکنده و ضعیف هستند
همراه با شکل گیری ” جبهه ا سلامی ” ، عربستان جنوبی خواهان تضعبف نقش ” داعش ” در سر نگونی احتمالی ” اسد ” و بدنبال حمایت از گرایشهای میانه رو سنی است که با القاعده در تماس نباشند . عربستان سعودی البته ضمن پیگیری این سیاست از خط مشی تضعیف متحدان منطقه ای ایران نیز غافل نمی شود .
مثلا در مورد عراق ما با این سیاست روبر و هستیم . در حالیکه شبکه رزمندگان جنگنده سنی در منطقه ” انبار ” بر علیه القاعده فعال است ، عربستان سعودی ازاین شبه نظامیان حمایت می کند
.این سیاست دوگانه از یکطرف دولت عراق را تضعیف می کند ، و از طرف دیگر به گرایشهای مخالف سعودی ( القاعده ) که در حال مبارزه با دولت عراق هستند ، اجاره نمی دهد که قدرت بگیرند
با نگاهی دقیقتر می توان تلاشهای عربستان رااز جنبش اعتراضی در مناطق سنی نشین عراق به این شکل فرموله کرد : حمایت از شبه نظامیان منطقه انبار و مشروعیت بخشیدن به این کمکها در مبارزه اشان با دولت عراق. عربستان سعودی آماده پذیرش جنگندگان قبیله ای ” انبار” است چه اینان از طریق حمله ارتش عراق و چه از طریق حملات ” داعش ” تضعیف شوند .
عربستان سعودی عموما بدنبال حمایت از متحدان سنی کمتر رادیکال است اما در موادی اتفاقی آماده ائتلاف با” داعش” و گرایشات افراطی بمنظور تضعیف دولت عراق نیز می باشد .
تا کنون هیچ شوا هدی دال بر دخالت عربستان سعودی در جنگهای فرقه ای عراق بدست نیامده است .اما انطور که از منابع دیپلماتیک آمریکایی درز کرده است ” ریاض ” به” مالکی ” در مورد رابطه اش با ” ایران ” هیچ اعتمادی ندارد .
همین منابع بیان داشته اند که ” ریاض ” هیچ تمایلی از سوی عراق برای مقاومت در برابر خواستهای ” ایران ” مشاهده نکرده است .. این منابع همچنین می گویند که سعودی ها عدم اعتماد خود را با صدای بلند نسبت به ارتباط ” مالکی ” با ” ایران ” تکرار می کنند .
شاه سعودی ابراز دشته است که نمی توانند به ” مالکی ” اعتماد داشته باشد چون وی بارها به آنها قول انجام کارهای معینی را داده است اما هیچگاه بر سر قول خود نایستاده است . وی این موارد ادعایی انجام نشده را روشن نکرده است .شاه سعودی این ادعا را بارها تکرار کرده و گفته است که شیوه ” مالکی ” در اداره ” عراق ” در خدمت فرقه شیعه بوده و نه در خدمت همه مردم عراق .
ادامه این سیاست از سوی عربستان سعودی، این کشور را بطور واضح در مقابل آمریکا که بعد از خروج نیروهایش از منطقه در حال دادن کمک و مشاوره امنیتی به ” مالکی ” در مقابل شورشیان “القاعده” است قرار خواهد داد
عربستان سعودی با استناد به شکست خود در مورد ” سوریه ” نسبت به آمریکا بطور فزاینده ای مستقلانه عمل کرده است و همه شواهد بر آنند که عربستان سعودی شدید نگران رویکرد ” آمریکا به “ایران” است .
عربستان سعودی همچنین در سیاستی متفاوت با آمریکا در حالیکه واشنگتن در حال همکاری با ” اخوان المسلمین ” بود به حمایت از کودتا ی نظا میان در مصر پرداخت .
بعلاوه در ادامه خط تضعیف همکاری های ” ایالات متحده ” و ” عربستان سعودی ” ، سعودی ها سعی داشته اند این باور را تقویت کنند که کشور های اروپایی مانند ” فرانسه ” و ” بریتانیا ” خواهند توانست سیاستهای منطقه ای خود را بر سیاستهای ، آمریکایی در خاور میانه ، غالب کنند . مدافعان این نظر به کارشکنی “فرانسه ” در مذاکرات اخیر میان ایران و 5+1 اشاره می کنند .
علیرغم رسیدن اختلافات به حد هشدار، عربستان سعودی به عنوان یک بازیگر پر قدرت منطقه ای ا نمی خواهد در ادامه سیاستهای ” سرنگونی دولتهای منطقه ای ” که در پیش گرفته با آمریکا اختلاف پیدا کند .
به هر حال با مشاهد دقیق وضعیت عراق ، بنظر می رسد عربستان سعودی در حال اجرای سیاست هایی در آن کشور بسود اهداف خود و در تقابل با سیاستهای آمریکا است .
(1)این نوشته بخش دوم از ترجمه ای از مقاله با لینک زیر است .
http://www.geopoliticalmonitor.com/will-iraq-mark-the-beginning-of-open-us-saudi-arabia-animosity-4912/
  نوشته شده در  20/02/2014 ساعت23:5 انتقال به ورد پرس در 5 آوریل 2014
 

Tagged as: , , , ,

Categorised in: مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, سیاست

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: