به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

آخرین اخبار از “شبه جزیره کریمه”

   آخرین اخبار از “شبه جزیره کریمه” در” شبه جزیره کریمه”  چه می گذرد ؟

 اکنون دیگر قطعی شده است  که ” کرملین ” برای ادامه و حفظ کنترل خود بر این شبه جزیره استراتژیک ، نه بدنبال دخالت نظامی( که این روزها هیچ کشوری به چنین خطری تن نمی دهد ) که بدنبال ایجاد  ساز و کارهای قانونی و مطابق با عرف بین المللی است .

شبه جزیره کریمه با مساحت 25000 میلومتر مربع و جمعیت حدود 2.5 میلیون نفر است که از این تعداد 60% انها روس هستند . این منطقه در سال1954 و در دوره ” اتحاد جماهیر  شوروری” به کشور ” اوکراین ” واگذار شد  و بعد از فروپاشی ” شوروی ” بعنوان منطقه خود مختار” در داخل  جمهوری “اوکراین ” باقی ماند .

درست از فردای فروپاشی ” شوروی ” ، ” کرملین ” گاه بگاه با اعلام اینکه  بندردریایی  سباستوپل ، جزو مناظقی نبوده است که در سال 1954 به ” اوکراین سوسیالیستی ” واگذار شده ، حق خود می دانست که در این بندر حضور نظامی داشته وآنرا بعنوان پایگاه دریایی خود استفاده کند . حتی در جریان قدرت گیری ” دولت نارنجی ” در سال 2004  ؛  ” اوکراین”  متعهد شد که قرار داد حضور ” روسیه” را تا سال 2017 تمدید کند که بر اساس آخرین خبرها ، این قرار د اد در دوران حضور ” یانوکویچ ” بر قدرت ، تا سال 2042 تمدید شده است .

از تاریخ بیست و دوم  فوریه که کاخ ریاست جمهوری در ” کیف ” به اشغال معترضین در امد و روز بعد از آن که ” یانو کویچ ” از این شهر گریخت ، “کرملین ”  بمدت چهار روز از هر گونه اقدام خود داری کرده  وتنها در 27 فوریه بود که ” مسکو” فعالانه بمیدان آمد.

  در این روز  ” یانوکویچ ” با برگزاری یک مصاحبه مطبوعاتی و بعنوان ” رییس جمهوری قانونی اوکراین ” از روسیه کمک خواست . همان موقع پیش بینی این بود که روسیه جریان وقایع  را بطرف تبدیل ” کریمه ” به یک جمهوری مستقل پیش خواهد برد . بعد از مصاحبه مطبوعاتی فوق الذکر و با توجه به اینکه  رییس جمهور سابق “اوکراین”  بعد از ان و تا کنون هیچ تحرکی نداشته است  ، تحرکات دولتمردان روسیه در راستای پوشیدن جامه عمل به خواسته مورد پیش بینی این نوشته  و حتی احتمالا کمی بیشتر ،  بشرح زیر بوده است . برای اینکه مخاطب این سطور بتواند با آنچه در حال حاضر در منظقه می گذرد ارتباط فعالتری بر قرار کند ، مجموع این تحرکات را در چند تیتر تنظیم و هر تیتر را با یک تصویر که در عین حال  ” لینک” به ویدئوی خبر مربوطه نیز است ، مشخص کرده ام  . همه ویدئو ها از تلویریون ” روسیه 24 ” که بزبان روسی است گرفته شده است و حتی الامکان آنچه که گوینده ویدئو می گوید  برای شما در زیر ترجمه می شود .

1- پرچم های روسیه بر فراز مجلس و ادرات ” جمهوری خود مختار کریمه “    

 در روزهای 27و 28 فورال  و بعد از کنفرانس مطبوعاتی ” یانو کویچ”  ینج اتوبوس که سرنشین هر کدام از آنها 20-30 مرد کاملا مسلح بود  ، فرود گاهها و نقاط حساس شهر ” سیمفروپول ” را به اشغال خود در آورده و با استقرار در محل پارلمان  ” شبه جزیره کریمه ” ، بر  بر قراری اجلاس نمایندگان پاربمان ” کریمه ”  نظارت کردند . رسانه های عمومی ” کریمه ” و ” روسیه ” این افراد مسلح که یونیفورمهای بی نشان بر تن داشتند را ” افراد کمیته های دفاع از خود مردمی ” نام نها دند . خبرنگار می گوید که این مردان با اینکه هیج نشان نظامی ندارند کاملا مسلط بوده و مشخص است افراد کار آزموده نظامی  هستند . رسانه های غربی از این افراد بعنوام نیروهای نظامی روسیه یاد می کردند .

 

 2-پارلمان ” کریمه در این اجلاس ، تاریخی برای بر گزاری رفراندوم در باره ” استقلال ” یا ” ادامه خود مختاری ” کریمه تعیین کرد . دولت را منحل و کشور را تحت نظارت ، شورای عالی متشکل از هیئت وزیران و رئیس جدید پارلمان ” سرگی آکسیونوف” در آورد.

 

3- ” ولادیمیر کنستانتینوف ” رییس پارلمان ، ” کریمه ”  ضمن اعلام اینکه ” دولت مستقر در کیف ” را قانونی نمی داند ، پارلمان را  را تنها نیروی حاکم بر این شبه جزیره اعلام کرده و تمام قوای مسلح و نیروهای نظامی ” کریمه ” را تحت فرماندهی این نهاد  اعلام کرده و از ” دولت روسیه ” برای به کنترل در آوردن امور منطقه تقاضای کمک کرد . 

 

 

 

4- دولت روسیه در یک رای گیری به  ” ولادیمیر پوتین”  اجازه می دهد   در صورت لزوم و بخطر افتادن منافع روسیه و مردم روس تبار منطقه  ، در کشور ” اکراین ” از نیروهای مسلح استفاده نماید . بر اساس دکترین نظامی فراسیون روسیه مصوبه سال 2010 ، “استفاده از نیروهای مسلح و سایر یگان‌ها برای تأمین امنیت شهروندان روس ساکن خارج  از مرزهای فدراسیون روسیه ، در انطباق با توجه به اصول و هنجارهای عمومی به‌رسمیت شناخته شده حقوق بین‌الملل و قراردادهای بین‌المللی فدراسیون روسیه، قانونی هستند.»

 در شهرهای بزرگ روسیه تظاهرات دولتی در پشتیبانی از این تصمیم سازمان داده می شود .

 

 

5-“ولادیمیر کنستاتینوف ” ، رئیس پارلمان ” کریمه ” در یک برنامه تلویریونی اعلام می دارد که ، ” کریمه ” نمی خواهد از “اوکراین”  جدا شود و به دنبال ” خود مختاری بیشتر از ” کیف ” است و از مردم خواهان همکاری در حفظ نظم  می شود .

بنظر می رسد که ” کرملین ” امکان استقلال ” شبه جزیره استراتژیک ” کریمه را تا 20 مارس سال جاری که تاریخ برگزاری رفراندم است مانند شمشیر دموکلس بر فراز سر ، دولتمردان جدید ” اکراین ” نگاه خواهد اشت و منتظر عملکرد آنان در شکل جدیدی از وفا داری اشان به ” مسکو ” خواهد شد . چنانچه ” یولی تیمو شنکو ” که بزودی قرار است به ” مسکو ” برود نتواند ، رضایت ” کرملین را جلب کند ، مسکو قطعا بدنبال گرفتن رای ” آری ” در رفراندم مربوط به ” استقلال  کریمه ” از ” اوکراین ” خواهد بود . چه اینکه تنها دوروز پیش ، ” سرگی آکسیونوف ”  رییس شورای وزیران ” کریمه ” از بر گزاری رفراندوم در باره  ” ماندن یا نماندن در ترکیب ” اکراین ” می گفت اما امروز رییس شورای وزیران”کریمه ” این نکته را یاد آور شد که مردم این شبه جزیره  ، الزاما نمی خواهند از ” اکراین ” جدا شوند بلکه اگر ” کیف ” بخواهد از در اختلاف با این شبه جزیره درآید آنگاه برای مردم راهی جز جدایی نخواهد ماند

 

– در ادامه بازی با دولت  ” کیف ” فرمانده نیروی دریایی ” کریمه ” ، استقلال خود را از قدرت مرکزی اعلام کرده و خود را تحت فرماندهی دولت جدید شکل گرفته در ” کریمه ” اعلام می کند .

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها: کریمهیولی تیموشنکویانو کویچViktor YanukovychKharkiv

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعت 0:34  توسط کاوه  |  نظر بدهید
آگهی‌ها

Tagged as: , , ,

Categorised in: مقالات و ترجمه ها در باره بحران "اوکراین ", سیاست

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Start here

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: