باز باید کاوه آهنگری

«اوکراین» مبارزه برای تثبیت اوضاع اقتصادی خود تلاشی برای کسب مشروعیت سیاسی است .

«اوکراین «
       مبارزه برای تثبیت اوضاع اقتصادی  خود تلاشی برای کسب
مشروعیت سیاسی است .
این  نوشته ترجمه مقاله ای با این لینک  از » نیو یورک تایمز » است .
اینجا  در هتل» دنیپرو» یکی از بهترین هتلهای کیف  مردان جوانی از «جنبش رایکالی راستگرا»  در جلیقه های ضد گلوله  کهنه و ماسک بر چهره   در حال گشت زنی در » دنیپرو » یکی از بهترین هتلهای » کیف »  مسلح به کلت ، چماق و حتی تیر و کمان ، چند طبقه از این هتل را اشغال کرده اند .اینان مبارزان ملی گرای » اوکراین » یا » واحد  راست » هستند . این مردان را در حالی ملاقات می کنیم که در حال رفتن به » میدان » و اجرای گشت زنی منظم خود در آنجا هستند . محلی که شاهد جنگی خونین میان طرفین نبرد بوده است .
اینان با این هیبت ترسناک ، قهرمانان بعضی مردم خود هستند و رهبر آنان » دیمیترو یارش » که اکنون در پست وزیر دفاع و  امنیت ملی کار می کند  با جاه طلبی تمام می خواهد در انتخا بات ماه مه خود را برای پست ریاست جمهوری آماده کند .
«میدان » خود یک آماد گاه  و یادبود  و محلی برای بازدید کنندگان و شخصیت های برجسته است که برای قرار دادن » تاج گل » و احترام  به 82 کشته حوادث اخیر به آنجا می آیند . . این خود استعاره ای از انقلاب و قدرت مردم است .  در عین حال آن سوی  » میدان » انباشته است از سنگرهایی نیم سوحته  با سربازانی غیر قابل کنترل  ، موانع در هم شکسته ، بناهای سوخته  ، آجرپاره و کیسه های شن و چادرهایی که  ماوای  اعضای » دفاع مردمی » بوده است .
ادامه این وضعیت  در قلب پایتخت قطعا نمی تواند فضای مساعد و قابل اعتماد برای سرمایه گذاران و تاجران را به نمایش بگذارد آنهم درست در موقعی که دولت شدیدا به مشروعیت نیاز دارد .
وزیر اقتصاد » اوکراین »  ،» پاولوف شرمتا » می گوید:» اولویت دولت جدید  پول نقد است  در بهترین حالت  موجودی ذخیره های نقدی » اوکراین » در بانک حدود 12 میلیارد دلار است در عین حال سررسید بعضی وامها و احتمال اینکه بعضی از سر مایه داران پولهای خود را از بانگ بیرون بکشند نیز در راه است» .
وی در ادامه می گوید :» فوریت دوم ما امنیت و ایمنی در خیابانها است  تا بتوانیم ایمنی کسب و کار و جذابیت سرمایه گذاری در «اوکراین » را فراهم کنیم .بطور ویژه در » کریمه »  ، فصل توریسم از دست می رود  ،  موضوع کریمه نه تنها از نقطه نظر حفظ یکپارچگی  «اوکراین » که از نظر ظرفیتهای توریستی آن مورد توجه ماست «
وزیر اقتصاد » اوکراین » می گوید : در مقایسه جنگ گازی با روسیه در سال 2009 که تولید ناخالص ملی کشور 15% سقوط کرد  ، رشد اقتصادی 0% ، در شرایط حاضر خود ، نعمت  بزرگی است .
مبارزه برای احقاق حقوق اقتصادی خود بمعنی  مبارزه برای حفظ حاکمیت ملی » اکراین » است  !! چون یک » اکراین » ضعیف براحتی به آعوش بیگانگان می افتد و روسیه می خواهد که این بیگانه که » اوکراین » به او تن خواه داد » روسها » باشند و نه غربی ها  .
«روبرت ج شاپیرو » رئیس و بنیانگذار «شرکت سانکن » که به سرمایه گذاران آمریکایی و خارجی ، مشورت می دهد در مقاله ای در سایت » گلوبالیست » می گوید:
» بزبان ساده  کشور «اوکراین » نمونه روشن یک دولت ورشکسته است . اعتبار تجاری » اوکراین » اکنون  از یونان  پائینتر است و سررسید وامها 15 میلیارد دلار امسال و 15 میلیارد دلار دیگر سال آینده فرا خواهد رسید . این به اضافه کسری تراز پرداخت ها است که برابر با 8%ز تولید ناخالص داخلی کشور است .
دولت جدید می گوید که «اکراین » باید در طول دو سال اینده مبلغ 35 میلیارد دلار کمک دریافت کند تا بتواند قرضها را پرداخت و اقتصاد را بر پا نگهدارد .
آسیب پذیری «اکراین » بسیار جدی است . بخشی بخاطر 23 سال سوء مدیریت اززمان فروپاشی » شوروی » تا کنون ، زمانیکه اولین رفر مها در اثر سوء مدیریت ، فساد ، دزدی آشکار و حمایت باندهای فاسد از یکدیگر  ، تماما از مسیر اولیه خود خارج شد . این تاریخچه  ، مردم » اوکراین » را بر علیه فشار های اقتصادی » روسیه » یکپارچه کرده است . بخاطر اینکه اقلیت های قومی » روسی » و بعضی روس زبانها در مناطق غربی کشور » اکراین » و «کریمه»  ، می بیینند که اقتصاد روسیه  نسبت به » اکراین » در این دوره طوفانی  موفقتر و جذابتر بوده است  در حالیکه اقتصاد روسیه طی این دوره 20% رشد داشته است ، اقتصاد » اوکراین » ،30% کوچکتر شده است .
این موضوع را در مورد  تجارت » گاز » بین دو کشور بررسی می کنیم.
جرج زشمن » مدیر یک موسسه اقتصادی در این باره می گوید :  » گاز طبیعی » برای » اکراین » اعتیاد گرانی است ..  این کشور برای 60% محصولات سوختی خود به روسیه وابسته است . روسیه این محصول را گرانتر از آنچه که به » اروپا » می فروشد به » اوکراین » می دهد.
قبل از » انقلاب نارنجی » در سال 2004 ، روسیه هزار متر مکعب گاز را به «اوکراین » به مبلع 100$ می فروخت ، در ابتدای آوریل سال جاری روسیه برای همین مقدار گاز مبلع 400$طلب کرد در حالیکه این مبلغ برای آلمان 330 $ است .
در روز جمعه گذشته  «گاز پروم » ، شرکت عمده فروشنده گاز روسیه توسط » الکسی  ب میلر رئیس «گاز پروم »  » به «اوکراین » اخطار کرد که اگر » اوکراین » بدهی 1.89 میلیارد دلاری خود را نپردازد ، جریان گاز به این کشور را قطع خواهد کرد .
تهدید به کنا ر ، پاسخ به این عمل افزایش قیمت گاز به حد قیمتهای بین المللی  و ترغیب سرمایه گذاران به سر مایه گذاری است در این حوزه است . هر چند که از دیگر سو  کاهش سوبسیدهایی است که دولت به مصرف کننده می دهد  که بالغ بر 7.8% تولید ناخالص ملی است  و در یک نگرش کلی به همان اندازه کسری بودجه  سالیانه «اوکراین » است که مصرف کننده را به مصرف بیش از حد سوق می دهد .
صندوق بین المللی پول مطمئن است که باید دوباره درخواست خود را برای افزایش قیمت گاز مصرفی مردم  تکرار کند و وزیر اقتصاد » اوکراین » در این باره می گوید : قیمت گاز بالا خواهد رفت و این افزایش قیمت ، بهایی است که ما برای آزادی امان می دهیم . گزینه پیش روی ما اینست که :  یا باید گاز را با قیمت ارزانتری بخریم و یا آزادی مان را بدست بیاوریم .وی به کشته های وقایع اخیر اشاره کرده و می گوید : اگر ما حاضریم چنین بهای سنگینی برای آزادیمان بدهیم  ، آیا نمی توانیم برای پرداخت گاز گرانتر پول کافی پیدا کنیم ؟
فعلا پیشنهادات  اعطای کمکهای مالی از سوی آمریکایی ها و اروپاییان  به این کشور رای ، مردم را برای برگزیدن  اصلاحات اقتصادی  و قیمتهای بالاتر نشانه رفته است . بخصوص در کشوری با سطح پایین تامین اجتماعی کمکهای پیشنهادی آمریکا عامل مهمی است . . بعضی از طرحها مبتنی بر فروش گاز با دو نرخ کتفاوت برای مصرف کننده تجاری و مصرف کننده غیر تجاری است  . اما  تولید در تمامی صنایع سنگین بر مبنای گاز ارزان برنامه ریزی شده  و روابط تجاری » گاز پروم » بر اساس روابط دوستانه با این بخشها تنظیم شده بود .
ارتباطات تجاری  میان » اوکراین » و » روسیه » نقطه ضعف دیگر این کشور است . حدود 25% کل تجارت «اوکراین » با روسیه است .
ر وسیه هفته گذشته واردات » گوشت »  از » اوکراین » را به بهانه غیر استاندارد بودن از این کشور ممنوع کرد .قبل از آن نیز روسیه تمامی تاجران و بنگاههای اقتصادی را که باغرب و آمریکا ، ارتباط داشته باشند را شامل یک سری  ، تعرفه ها و جریمه کرد .
ادامه چنین برخوردی با اقتصاد «اکراین »  ضمن تاثییر مخرب بر آن ، می تواند  به تمایلات جدایی طلبانه در میان ساکنان روس زبان مناطق شرقی «اکراین » دامن بزند .
تحلیلگران بر آنند که » اوکراین » تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری به 3 تا 4 میلیارد دلار  وتا یکسال آینده به به 15 میلیارد  نیازمند است . کمکهای اروپا و آمریکا با هدف ایجاد کشش بیشتر » اوکراین » بسوی خود   است ، هر چند که  هدف صنوق بین المللی پول اعصای کمکهای بلند مدت به » اوکراین » برای کمک به برپایی یک اقتصاد مستقر در  این کشور است .
مقامات دولت جدید می گویند  که باید با سردمداران «نافرمان !!! » میدان »  به مذاکره بپردازند و اینان  در مقابل نیز می گویند  که  از مقاما ت جدید خواهان تضمین هایی برای شفافیت بیشتر و مبارزه با فساد هستند  و نمی خواهند که آنچه در سال 2004 و در پی انقلاب نارنجی اتفاق افتاد تکرار شود .
» میدان »  به هر حال همیشه یاد آور انگیزه های  مردم برای اعتراضات برای مقامات رسمی و دولت خواهد بود .
وزیر اقتصاد » شرمتا » می گوید  : ما این را می فهمیم که ما دیگر  نباید به آنروزها  برگردیم  و این خواست  فقظ  با برگزاری یک انتخابات سالم ، شفاف و دمکراتیک بدست خواهد آمد .

http://www.nytimes.com/2014/03/09/world/europe/ukraines-fight-to-fix-economy-is-also-a-fight-for-legitimacy.html?action=click&contentCollection=Europe&region=Footer&module=MoreInSection&pgtype=article&_r=1

برچسب‌ها: , , , , ,

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: