به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

جی�� بنفش روحانی در مقابل نعره غران اصولگرایان .

لینک صدای مقاله

لینک صدای مقاله

یادداشت سیاسی هفته
جمعه 01/03/1393
جیغ بنفش روحانی در مقابل نعره غران اصولگرایان .tahlil.jpg70

در این یادداشت به بررسی مهمتزین تیترهای خبری هفته گذشته که در باره درگیری میان بلوک اصلی قدرت متشکل از سپاه پاسدران و بیت رهبری از یک طرف و روحانی و دولتمردانش از سوی دیگر بود پرداخته وبه سرانجام این درگیریها که نهایتا با توجه به موضعگیری نماینده بیت رهبری در سپاه پاسداران ، به نفع طرف اصولگرایان و سپاه تمام شد نگاه می اندازیم .
شروع این درگیریهای در هفته گذشته که البته نشان از تضاد منافع در حوزه بر خورداری هرچه بیشتر طرفین از امکانات اقتصادی است را سخنان ” زنگنه “ وزیر نفت در نوزدهمین همایش بین المللی صنعت نفت که در 18/.02/برگزار شد ، بود. می دانیم . . وی در این سخنان ضمن تعریف و تمجید در باره “اقتصاد مقاومتی ” ، خطاب به 1200 شرکت داخلی فعال در حوزه های مختلف صنعت نفت و گار به آـنها قول داد که وزارت خانه متبوعه وی در همه مناقصه ها و قرار دادها ، سهم آنها را در نظر گرفته و از آنان خواست که بر ای هر طرح جدید تنها به سر مایه گذاری دولت اتکا نداشته ونقدینگی خود را به میان بیاورند . . این سخن را وقتی در متن مهمترین فراز سخنرانی وی که مستقیما شرکتهای فعال در این زمینه ،در دولت گذشته را بخاطر رانت خواری مورد حمله قرار داد در نظر بگیریم آنگاه متوجه می شویم که وزارت نفت دیگر توان دادن رانت به شرکتهای وابسته به سپاه را ندارد . وی گفت : “اما در عین حال، از کسانی که بخواهند با رانت زندگی کنند به هیچ وجه حمایت نمی کنم.مثل این که در سالهای اخیر مساله رانت، استفاده از رانت و روابط برای زندگی کردن و کار به عنوان یک اصل پذیرفته شده درآمده است. در مواردی من دیده ام شرکتها با قیمتهای نامناسب عملا و رسما به کلاهبرداری از دولت پرداخته اند و رسما کلاه سر دولت گذاشته اند ، زیرا این مساله صنعت داخلی است و صنعتگران اصلی را نابود و منزوی می کند و باعث رشد یک عده آدم بی ریشه و رانت خوار می شود”
هر انکس که در فضای سیاسی –اقتصادی ایران نفس بکشد می داند که سمتگیری مستقیم این سخنان بسوی شرکتهای فعال در امور پتروشیمی و نفت و گاز است که عموما وابسته و تحت رابطه قرار گاه خاتم الانبیا ء و سپاه پاسداران فعالیت می کنند و خواهان دریاقت حاملهای انژی به قیمت ارزان از دولت هستند ..
شکی نیست که فرماندهان سپاه این سخنان را در متن درگیریهایی که در حوزه اقتصاد با دولت روحانی داشته اند می فهمند .
به یاد داریم ، درست زمانی که ” روحانی ” در شهریور ماه گذشته خطاب به فرماندهان سپاه گفت :” سپاه رقيب مردم و بخش خصوصي نيست” ، ” رمضان شریف ” از فرماندهان پاسداران بدون معطلی و در همان روز به سخن آمده و بی پرده گفت :” رقيب سپاه در پروژه‌های عمرانی ملی – مذهبی‌ها هستند” . این سخن به این معنی بود که ملی مذهبی که در اومور رقابت های اقتصادی سنگ خود را به سینه می زنند ، نباید رقابت خود با سپاه را ، رقابت این ارگان با ” مردم ” بنامند .
به هفته گذشته بر می گردیم درست چند روز پس از حمله مستقیم ” زنگنه ” به رانتخواران ، در 23 اردی بهشت روحانی نیز حمله را ادامه داده و گفت : ” عده ای به نام اینکه باید در برابر قدرت ها و ابرقدرت ها مبارزه کنیم و بایستیم جیب مردم را زدند واموال مردم را غارت کردند. “
این حمله نیز مستقیما متوجه افراد منتسب به اصولگرایان که عموما در مراکز سپاه و جبهه پایداری و طرفداران احمدی نژاد هستند ، بود . روحانی در عین حال حمله را ادامه داده و بطور مستقیم تلقی ” خامنه ای ” و سپاه و اصولگرایان را از شرکت جوانان در شبکه های اجتماعی مسخره کرده و با گفتن این جمله که ” دوران خطابه های یکطرفه به سر آمده است ” ، شجاعت حداکثری یک مبارز اعتدالگرا را ار خود نشان داد . این در حالیست که اصولگرایان هروقت مورد اختلافی با رییس جمهور بوده است سخن حود را مستقیما و با خطاب قرار دادن وی مطرح کرده اند . مثلا ” عزیز جعفری ” مستقیما از روحانی خواسته بود که نقش سپاه و بسیج را در طرحهای اقتصادی در نظر داشته باشد یا “رمضان شریف” مستقیما گفته بود که اختلاف ملی – مذهبی ها و اصلاح طلبان با سپاه بر سر مناقصه ها و مزایده ها است .
تنها در چند روز پس از سخنان غیر مستقیم زنگنه و روحانی سیل حمله روزنامه های اصولگرایان و خبر گزاری فارس و تسنیم وابسته به سپاه پاسداران به دولت روحانی شروع شده و از جمله رییس ستاد کل سپاه پاسدارن ” سید مسعود جزایری ” در حمله مستقیم به دولت روحانی گفت :” فتنه‌گران در حال برنامه‌ریزی و اقدام هستند/ نباید هر اعتراض به ناهنجاری‌ها مخالفت با دولت قلمداد شود”
علیرغم هشدار “فیروز آبادی ” رییس ستاد کل نیروهای مسلح به نشریات وابسته به این نیرو ، که نشریات مهاجم به دولت راحتی تهدید به بر خورد کرد ، و تنها یک روز پس از این تهدید ، نماینده ” خامنه ای ” در سپاه پاسدارن ، بطور تحت اللفظی ، دولت روحانی را دولتی لیبرال خوانده و 20 ویژگی لیبرالی آن را بر شمرد ، که می توان این موضعگیری را حرف خامنه ای در مورد این اختلافات قلمداد کرد . در آخرین اقدام نیز رییس قوه قضاییه طی سخنانی ، نظرات روحانی راجع به حضور جوانان ایرانی در شبکه های اجتماعی را ساده لوحانه خواند . این هجوم و حمله در زمینه برگزاری همایش دلواپسان در محل تحث نظر سپاه پاسدارن و حمایت این ارگان از راهپیمایی بسیجیان بر علیه بد حجابی و همراه با کند شدن حرکت مذاکرات ایران و 5+1 ، دولت روحانی را در هفته گذشته در موضع عقب نشینی قرارداد
نمود این عقب نشینی را می توان در سخنان دیروز ” نوبخت ، معاون رییس جمهور ” دانست که در همایش ” هادیان سپاه ” چنین اعلام کرد :
” نمی‌خواهیم سپاه با بخش خصوصی رقابت کند، ولی کارهای بزرگی را که از توان بخش خصوصی خارج است باید سپاه انجام دهد. الآن هم این‌گونه پروژه‌ها را به نیروهای مسلح به‌ویژه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا واگذار خواهیم کرد.”
این جملات بیانگر اینستکه در رقابتی که سخنگوی سپاه گفته بود که مابین ملی – مذهبی ها و سپاه بر سر پروزه های پر اب و نان بر قرار است ، از این به بعد اولویت با سپاه است یعنی طرحهای بزرگ و اساسی بعهده سپاه و طرحهای درجه دوم بعهده ملی مذهبی ها و بقیه مجریان است و به این شکل اقتصاد کشور ما میان این دو گرایش که هردو یک اندازه اما در اشکال متفاوت فاقد صلاحیت های فنی و اجرایی هستند تقسیم می شود .
شکی نیست که جناح اعتدال و اصلاح گر و ملی – مذهبی از این نابرابری در تقسیم امکنات در رنج است و درست به همین دلیل هم اعتراضاتی به وضع موجود و حاکمیت اصولگرایان می کنند و آماده هستند که از نارضایتی مردم بر علیه جناح حاکم استفاده کنند اما از انجاییکه انگیزه اینان نه عدالت طلبی و دفاع از حقوق شهر وندی و آزادی که دفاع از رانتی است که آنرا حق خود می دانند ، عموما به محض به خطر افتادن اصل نظام ، از اعتراضاتشان کوتاه آمده و معترض و کارگر و کارمند را وسط زمین و آسمان رها کرده تا کارشان یا به ” کهریزک “و یا پلیس فتا بکشد و اینان باز به سهم کمتر در اقتصاد و سیاست رضا دهند .
در عوض اصولگرایان در دفاع از تجاوزاتشان به حقوق مردم مانند جناح اعتدال و اصلاح به اشاره و کنایه اکتفا نکرده و مستفیما جناح مقابل و مردم را تهدید به حمله و هجوم می کنند . جدا ازطرح مطالبات مستقیم سپاه از دولت که در بالا آمد ، در مطلبی در خبر گزاری “ تسنیم ” که به ” سپاه ” وابسته است ، بی حجابان و بد حجابان تهدید به ” تجاوز ” جنسی می شوند . این سایت با انتشار مقاله ای از جمله چنین می گوید : ” چون زن که از مرد اجازه ای برای نمایش زیبایی های خود نگرفته و اگر مرد با عریانی های وی تحریک شود دلیلی ندارد برای رفع میل جنسی خویش از زن اجازه بگیرد!؟ “. البته که وقتی خبر گزاری وابسته به سپاه پاسدارن ،از یک همایش اینتر نتی در چنان ضعف و دهشتی ی گرفتار آمده که مجبور به انتشار چنین جملات سخیفی می شود ، خود بیانگر گرفتار آمدن اصولگرایان در وحشت سقوط است که باید در جای خود به آن پرداخت .

سپاه پاسدارن و اصولگرایان که از پشتیبانی بی قید و شرط ” بیت رهبری ” مطمئن هستند تا کنون توانسته اند همه خواسته های خود را به کشور و مردم تحمیل کرده و دولت روحانی که بخاطر وابستگی های اقتصادی و سیاسی خود توان مقابله با رقیب را ندارد قاد ر به دفاع از حق مردم و بر آوردن وعده های حداقلی انتخاباتی خود هم نیست . اینان برای اثبات صداقت خود باید بطور مستقیم اگر نمی توانند از مطالبات مردم که حداقل از حقوق اقتصادی خودشان دفاع کنند .
جیغ بنفش اعتدال گرایان در مقابل نعره سیاه سپاه و بیت رهبری لرزان است ،تنها فریاد خروشان جوانان ایران زمین ، اصولگرایان را بر جای خود خواهد نشاند .

Tagged as: ,

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: