سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

«برجام» ، سیاست » زمین سوخته » «ترامپ» برای خاورمیانه و نیاز به اتحاد کشورهای منطقه

aaaa

به وبلاگ کاوه فرزند ملت خوش آمدید 

 

 

» ترامپ» دیپلمات خوبی نیست ،اما  در  برخورد با  پیچیده ترین مسائل سیاسی جهان توان بالایی از برخورد کاسبکارانه از خود نشان می دهد .فرق این دو در اینست که یک سیاستمدار ، حرف دل خود را بزبان نمی آورد و دست خود را بسادگی  رو نمی کند

 

 

وتوانایی آنرا دارد تا دشمنانه ترین مفاهیم را  با به کارگیری ادبیات دیپلماتیک ، به مخاطب خود گفته وحتی وی را با خود همراه کند . اما » ترامپ» مانند یک تاجر سود طلب ، از همان اول دستش را روکرده ونشان می دهد که بدنیال سود حداکثری خود بقیمت نابودی طرف مقابل است  و بقول معروف عقلش بر روی زبانش است که برای یک سیاستمدار صفت مهلکی است .ترامپ دربیانات خود در باره » اعلام عدم پایبندی ج.ا. به برجام »  یکجایه بر علیه ایران و ایرانی و جمهوری اسلامی مواضع سخت گرفت و اگر از تعارفات توخالی وی درباره مردم متمدن ایران و مردمی با تاریخ و تمدن طولانی  بگذریم ، وی بزبان ساده به مردم ایران چنین گفت :  » آمریکا » از این رژیم بشدت ناراضی است ،چون این رژیم از تروریسم حمایت می کند ، شما راهم سرکوب می کند ، برخیزید و این رژیم را سرنگون کنید ، بزیان دیگر  یعنی ما نمی خواهیم چون دیگر نمی توانیم آنچنان که صدام را ، آنچنان که قذافی را ، انچنان که طالبان را سرنگون کردیم ، به ایران حمله کنیم و کار نظام را تمام کنیم ، ما این رژیم را با » تحریمها » تضعیف می کنیم ، شما برخیزید و نظام خونریز را برای ما سرنگون کنید ! اما چرا طرح » ترامپ» برای سرنگونی ج.ا. نه بنفع مردم که فقط بنفع آمریکا و بشدت ماجراجویانه است  ، کاملا روشن است ، همراه با تضیف ج.ا. با کمک تحریمهای آمریکا که به گسترش فقر و تضعیف طبقه متوسط و مبارزات دموکراسی خواهانه این اقشار منجر خواهد شد ، آنچه که به دست خواهد آمد نه مبارزات مدنی و کارگری و مردمی ، که حرکات خطرناک » اقشار حاشیه نشین شهری » بجان آمده از فقر و سیاستهای نظام  است که نه بدنبال تغییرو جایگزینی ج.ا. با نهاد سیاسی مترقی تر، که اساسا بدنبال هرج و مرج ونابودی والبته  نا کجا آباد و زمینه ساز جنگ داخلی و دخالت خارجی و تجزیه کشور خواهد بود . بلایی که بر سر عراق و افغانستان و سوریه وحتی » اکراین » آوردند و فجایع انسانی جانسور در این کشورها که امروز جهانیان شاهد آن هستند . در همه این کشورها نارضایتی های مردم به بهانه هایی برای دخالت خارجی تبدیل شد . سخنان » حامد کرزای » متحد سرسخت دیروز » آمریکا » و منتقد سیاستهای این کشور ، این ادعا را بخوبی اثبات می کند

این کاسبکار غیر دیپلمات در ادامه سخنان خود بازهم اهداف خود را بیشتر آشکارمی کند آنجا که تعارفات خود نسبت به مردم ایران و تمدن تاریخی آنان را فراموش کرده و برای دامن زدن به آتش اختلافات منطقه ای میان «ایرانیان » و دولتهای عرب منطقه و مشخصا » عربستان سعودی » ، خلیج فارس » را خلیج » عربی » می نامد و با این حرف می خواهد به اعراب منطقه بگوید که در هر اختلاف و تضاد و جنگ احتمالی میان » ایران » و » اعراب » وی طرفدار » اعراب «است که البته این نیز تعارفی بیش نیست و ترامپ کاسبکاری است که نمی داند فرمولهای ساده تجار در دنیای سیاست ، به پشیزی نمی ارزد و هیچ کس برای راه حلهای وی ، تره هم خرد نخواهد کرد . تلاشهای اخیر ایران و عربستان سعودی برای نزدیکی به یکدیگر  و دوری ترکیه از غرب  و تقویت مواضع منطقه ای » روسیه » ، محرک اصلی «ترامپ» برای این سخنان تفرقه انگیز و در جهت  دور کردن و رو در رو قراردان این کشورها در مقابل یکدیگر است . این تحلیل را با توجه به واقعیات زیر در نظر بگیرید تا واقعی بودن آن برایتان بیشتر اثبات شود :

  • آمریکا در دامن زدن به افراطیگری در منطقه نقش اساسی داشته است ( سخنان حامد کرزای ، نقش آمریکا در تیزاندن آتش جنگ داخلی در اوکراین با هدف حضور ناتو در مرزهای روسیه ، نقش آمریکا در تقویت کردهای سوریه و عراق برضد دولتهای مرکزی آن کشورها )
  • » داعش » در منطقه تقریبا نابود شده است و » آمریکا » دیگر نمی تواند از تضاد میان شیعه و سنی بهره گیری کرده واز این میان سودی ببرد ، این کشور اما برای تضعیف » ایران » در کلیت خود و «روسیه » ، و تقویت حضور تضعیف شده خود درخاورمیانه ، نیاز به دامن زدن به جنگ های منطقه ای جدید دارد .
  • پشتیبانی «اسراییل » متحد استراتژیک «ترامپ» از موضوع استقلال «کردستان » عراق می تواند به برافروخته شدن جنگ شدید منطقه ای منجر شود ، طلایه های این جنگ خانمانسور که امید است با درایت سیاستمداران کردو ایرانی و ترک و عراقی گسترده تر نشود از هم اکنون در «کرکوک» خود را نشان می دهد ، عدم حمایت مستقیم  «آمریکا » از » رفراندوم کردستان عراق » را باید بیشتر ناشی از ناتوانی این کشور در راه اندازی   جنگ دیگر و گرفت و گیرهای دیپلماتیک دانست . بعضی از فعالان سیاسی «کردستان عراق » از موضوع چشم انداز پیوستن کردستان عراق » بعد از استقلال به «ناتو » سخن می گویند ، این سخنان و اهداف، بشدت ماجراجویانه و زمینه کشانده شدن پای روسیه ، و تحریک ایران و حشد الشعبی رابرای پایه ریزی جنگی تمام عیار فراهم می کند .
  • «حزب دموکرات کردستان ایران » برهبری » مصطفی هجری » بر علیه ج.ا. اعلام جنگ مسلحانه کرده و ادعای ماجراجویانه دردست گرفتن رهبری «اپوزیسیون  » ضد نظام را دارد ، اعلام این سیاست از سوی » هجری » را در زمینه ملاقاتهای متعدد سران این حزب با سیاستمداران آمریکایی و اسراییلی در سالهای اخیر باید تحلیل کرد .
نتیجه :

«ترامپ» می خواهد با هزینه مردم ایران و بقیمت بوجود آمدن جنگ داخلی در کشور ما ، جمهوری اسلامی را تضعیف و سرنگون کند . این راه حلی نیست که مردم ایران که براستی تحت ستم «نظام اسلامی » زجر می کشند خواهان آن باشند . هیچ راه حلی که به نیم جان کردن نظام اسلامی ، دخالت » روسیه » برای حفظ ج.ا. و تبدیل شدن ایران به میدان جنگ های نیابتی میان قدرتهای بین المللی و منطقه ای و نهایتا جنگ داخلی و تجزیه کشور منجر شود از نظر ملت ایران پذیرفته نیست

 «ترامپ» می خواهد ، با تحریک «عربستان سعودی » و با توجه به سخنان » » محمد بن سلمان » که گفته بود ما جنگ را بداخل مرزهای ایران می کشانیم ،  روابط کشورهای منطقه را در حالت تنش نگه داشته تا از یکسو سرمایه های سرگردان در عربستان ، امارات ، قطر و حتی ایران به آمریکا کوچ کنند و از سوی دیگر با نا امن شدن تنگه هرمز قیمت نفت افزایش یافته و اروپا و چین در سیاستهای تامین انرژی ، زمینگیر شوند .

«ترامپ» می خواهد با هزینه ملت و دولتهای منطقه و تحریک آنان به جنگ بر علیه ایران و  طالبان و مثلا » داعش »  ، حضور » آمریکا » در منطقه را به هزینه کشورهای منطقه و بدون هزینه کردن حتی یک دلار ، تقویت وطولانی تر کند .اکنون آتش جنگهای نیابتی در سوریه و عراق و لیبی در حال خاموش شدن است ، همانطور که دخالت » آمریکا » در منطقه محکوم است ، دخالت ج.ا.در » بحرین » و » یمن » ، نیز محکوم است ، رهبران عربستان و امارات وکویت نباید به طرحهای ماجراجویانه » ترامپ» برای سرنگونی ج.ا. اعتماد کنند ،  واقعیات چند سال اخیر اثبات کرد که آتش هر جنگ داخلی در هر یک از کشورهای منطقه ، تمامی این جغرافیا را ناامن و زمینه قدرتگیری گروههای قومی ، فرقه ای و سیاسی ماجراجو را فراهم کرده و تضعیف دولتهای مرکزی همه کشورها ی خاورمیانه را فراهم خواهد کرد . هیچکس بجز » ترامپ» و » آمریکا » از ماجراجویی های ، کاخ سفید ، سود نخواهد برد . ایران و عراق و عربستان وترکیه و کشورهای منطقه  باید بسوی وحدت بیشتر و قبول حاکمیت های موجود و مرزهای بین المللی شناخته شده گام بردارند . » اتحادیه اروپا » نیز بشدت نگران سیاستهای ماجراجویانه » ترامپ» در منطقه است . خواست » اتحادیه اروپا » ،» روسیه » و » چین » آرام بودن منطقه در حال گداز و شکل گیری خاورمیانه است . وحدت ما ساکنین این منطقه نیازی فوری است که به هیچ قیمتی نباید بر سر ان ریسک کرد .

، ما برادران فارس و عرب و کرد وترک ، هزاران سال با یکدیگرزیسته ایم ، جنگیده ایم ، گاه یکدیگر را تا مرز نابودی پیش برده ایم ،اما اکنون دنیا ، دنیای مدرن است ،عصر جوامع چند فرهنگی فرارسیده است . باید یکدیگر را همچنان که هستیم بپذیریم .

 دولتهای منطقه باید بدانند که این ما مردم این منطقه هستیم که باید بازهم هزراران سال در کنار یکدیگر زندگی کنیم ، بیگانه نسبت به ما تعهد و احساس مسئولیتی ندارد ، بیگانه نهایتا خواهد رفت وبرای ما خرابه ای بر جا خواهد نهاد این ما خواهیم بود که باید بر خرابه های ناشی از جنگ های منطقه ای و داخلی و در کشورهای نابود شده امان ، بر اجساد عزیزانمان شیون بزنیم و بر گذشته آباد کشورهایمان  افسوس بخوریم . نزدیک شدن کشورهای منطقه  به یکدیگر نیاز فوری مردم این کشورها و خار چشم اغواگران و آتش افروزان است .

برچسب‌ها: , , , , , ,

دسته‌بندی شده در: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: