به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

ایران با احزاب مخالف کُرد مذاکره می‌کند تا مانع پیوستن آنها به آمریکا شود: 

kord

تصویر و خبر از سایت العربیه باز نشر شده است 

مخالفان کُرد در ایران گزارش کرده‌اند که نمایندگانی از حکومت ایران در اسلو، پایتخت نروژ با کُردهای مخالف رژیم دیدار کرده تا مقدمات گفتگو با چهار حزب کرد ایرانی، حزب دمکرات کردستان، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله کردستان ایران و حزب کومله زحمتکشان کردستان، به عنوان اعضای “مرکز همکاری احزاب کردستان ایران” را مهیا کنند.

منابع کُردی العربیة.نت گزارش کرد که این مذاکرات در سه مرحله بین احزاب فوق‌الذکر و مقامات ایرانی از جمله یک افسر اطلاعاتی ایران در آلمان و نروژ صورت گرفت.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که ایران تهدید کرد در صورت حمله آمریکا به ایران و پیوستن کُردها به آمریکا، پایگاه‌های این احزاب در کردستان عراق را بمباران و کاملا نابود کند.

ایران از این حزب‌های کُرد چپ‌گرا خواست که سلاح خود را بر زمین گذاشته و با ایران توافقنامه‌ای امضاء کنند که براساس آن، در کنار هیچ نیروی مخالف ایران نایستند، در مقابل ایران نیز به آنها اجازه خواهد داد فعالیت‌های خود در داخل خاک این کشور را تحت عنوان سازمان‌های سیاسی مسالمت‌آمیز ادامه دهند.

ایران همچنین به دولت اقلیم کردستان فشار می‌آورد که حضور و فعالیت این احزاب در خاک کردستان را ممنوع اعلام کرد و سلاح آنها را ضبط کند، یا آنکه با آنها به مثابه نیروی دشمن برخورد شود. این موضوع سبب شد که دولت اقلیم کردستان رهبران این احزاب را برای مذاکره با ایران تحت فشار قرار دهد.

ک فعال کُرد به العربیة گفت به نظر می‌رسد که احزاب کُرد ایرانی از سوی دولت ایران که گاه و بی‌گاه پایگاه‌هایشان را موشک‌باران می‌کند و دولت اقلیم کردستان که نمی‌خواهد روابطش با تهران دچار تنش شود، گیر افتاده‌اند.

رهبران احزاب کُرد هنوز وجود مذاکرات با ایران را تایید نکرده‌اند، زیرا از سوی نیروهایشان و افکاری عمومی مردمد کُرد به خاطر همزمانی این مذاکرات و سی‌امین سالروز کشته شدن عبدالرحمن قاسملو، رهبر تاریخی کُردها، در 13 ژوئیه 1989 در اتریش، مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. قاسلمو زمانی که برای مذاکره با هیات مذاکره‌کننده ایران به رستورانی در وین، پایتخت اتریش رفت، از سوی نهادهای اطلاعاتی ایران ترور شد.

منابع کُردی می‌گویند که مذاکرات اوسلو با واسطه یک نهاد غیردولتی نزدیک به وزارت امور خارجه نروژ، تحت عنوان «مرکز حل اختلافات نروژ» NOREF انجام شد. در میان افراد هیات مذاکره‌کننده ایرانی، چهره‌های شاخصی از بیت رهبر ایران، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه حضور داشتند.

لازم به ذکر است که ایران علاوه بر ترور قاسملو، جانشینش صادق شرفکندی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران را نیز به همراه 3 معاونش، هنگام مذاکره در برلین ترور کرد. این موضوع سبب انتقادات گسترده کُردها و ایرانیان مخالف نظام از احزاب مذاکره‌کننده با رژیم تهران شد. منتقدان این احزاب را متهم کردند که «از گذشته درس نمی‌گیرند.»

 

 

Tagged as: , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: