به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

اعتراضات مردم “سراوان ” بحق ، اما از مرزهای این شهر فراتر نخواهد رفت  !

 

 صبح امروز سه شنبه  23/02/2021 برابر با 05/12/1399 تجمعات اعتراض آمیزی در ارتباط با حوادث روز گذشته ” سراوان ” در این شهر صورت گرفت .

متعاقب این ناآرامی ها شبکه های اجتماعی و بعضی رسانه های  اپوزیسیون سعی در دامن زدن به خبر کشیده شدن دامنه نارضایتی ها از شهر سراوان به سایر نقاط استان کردند

 خبر گزاری های دولتی موضوع را به شرح زیر گزارش کردند : خبرگزاری‌های ایران به نقل محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، گزارش کرده‌اند که حادثه تیراندازی روز گذشته “در مرز شمسر شهرستان سراوان توسط سوخت‌برها در آن طرف مرز رخ داد که با تیراندازی مأموران پاکستانی یک نفر از سوخت‌برها کشته شد و تعدادی زخمی شدند.”

این در حالی استکه گزارش منابع مستقل از کشته شدن حداقل 10 نفر خبر میدهند نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در سیستان و بلوچستان می‌گویند تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای امنیتی به سوی رانندگان و سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان تاکنون دستکم “۱۰نفر کشته و ۵ نفر زخمی” برجا گذاشته است. اما برخی از منابع محلی می‌گویند “ده‌ها” نفر در این حادثه کشته شده‌اند. هیچیک از این آمارها به تایید منابع مستقل نرسیده است.

اما ناظران بیطرف می گویند :  تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای نظامی پس از آن آغاز شد که رانندگان سوخت‌بر به علت مسدود کردن گذرگاه مرزی دست به اعتراض زده بودند.

 امروز خانواده های کشته شدگان حادثه دیروز برای شنیدن پاسخ مسئولان در ارتباط با کشته و زخمی شدگان بستگانشان به فرمانداری سراوان مراجعه و  طبق معمول نظام ولایی با عدم پاسخگویی مسئولین روبرو شده که در پی آن مردم همراه با شکستن در و پنجره ساختمان وارد فرمانداری شدند و بعد از آن بود که درگیری میان مردم معترض و نیروهای انتظامی به خیابانهای شهر کشیده شده است و شکی نیست که در این حادثه نیز مقصر اصلی حکومت غیر پاسخگو و بی مسئولیت ولایی در بر خورد با معضلات اقتصادی و اجتماعی مردم است .

علیرغم بحق بودن اعتراضات مردم سراوان ، اما بنظر نمیرسد که این تظاهرات و اعتراضات خشم آلود از مرزهای این شهر فراتر رفته و نه تنها به سایر نقاط کشور کشیده نخواهد شد  که حتی شهرهای دیگر استان نیز دستخوش اعتراض و تظاهرات نخواهند شد .

اگر این پیش بینی درست باشد ، علت عدم همراهی سایر مردم با اهالی ستم دیده « سراوان » ،  حساسیت مناطق مرزی نسبت به دیگر مناطق کشور و احتمال سوء استفاده گروههای جدایی طلب از این نوع اعتراضات است . از یاد نبریم که یکی از کشورهای منطقه  چندین بار سعی کرده بود که توسط عوامل داخلی خود و یک رسانه تلویزیونی ، با آتش زدن به نارضایتی های قومی در منطقه کردستان ،   یکی از گروههای جدایی طلب ( کومله )  را بعنوان گروهی که می تواند رهبری اپوزیسیون را بر عهده بگیرد معرفی کند و در آن روزها فردی که این رسانه وی را « کاک عبدالله » معرفی میکرد مهمان شبانه روزی آن رسانه بود و البته که آن تلاشها شکست خورد . مردم ایران به حرکت و اعتراضاتی که رهبری آن با گروههای قومی و جدایی طلب و یا با گروههایی که  رهبری آنان گروههای نزدیک به  کشورهای خارجی باشد با شک و تردید نگاه کرده و حتی اگر این چنین فعالیتهایی تشدید شوند ، ایرانیان  بنابر روانشناسی تاریخی خود ، وحدت خود را با  حکومت وقت حتی اگر چنگیز مغول هم باشد ، قوی تر و مستحکمتر خواهند کرد .

بخشهای آبی نوشته  از خبر سایت فارسی بی بی سی در باره این حادثه نقل شده است 

Tagged as: , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: