سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

«روسیه » نه تنها بدنبال نزدیکی به «ج.ا» که بدنبال تقویت «شیعه » در منطقه است .

نظری به تحرکات اخیر روسیه در منطقه ، ایران و سوریه بخش اول

برای شنیدن اینجا را کلیک کنید 

متن خلاصه

بر خلاف بسیاری نظرات که ماهیت تحرکات سیاسی و نظامی اخیر روسیه را تهاجمی دانسته و آنرا خطری برای منطقه و بوجود آمدن زمینه درگیری های نظامی بزرگتر و فرا منطقه ای می دانند ، من خود با پذیرش نظرات تحلیلگرانی مانند «ماتیاس وستمن » در مقاله ای در «فوکوس مانی » و یا ولفگانگ بیتنر» در کتابش خود با نام » «تسخیر اروپا توسط آمریکا» ، فکر می کنم که روسیه بیش از آنکه در «کریمه » و یا حتی در » سوریه » بدنبال فتح سرزمین هاو بدست آوردن اهداف ژئوپولیتیکی جدید باشد بیشتر بدنبال حفظ مرزهای سرزمینی موجود خود بوسیله حضور در » کریمه » واخیرا نیز » دخالت فعال در جنگ داخلی»سوریه » ، است .

سابقه تاریخی بحران های اخیر میان «روسیه»و «غرب «

«یلتسین » و «گورباچوف » دو رهبر » اتحاد شوروی » و بعدا «فدراسیون روسیه » انحلال » پیمان نظامی ورشو » را که یگانه اتحادیه نظامی در مقابل » پیمان نظامی ناتو » بود را در سینی طلایی به رهبران آمریکا و اروپا تقدیم کردند را می توان پدر بحران های جها نی بعدی میان » فدراسیون روسیه » و آمریکا و اروپا نامید . این دو که با خوش خیالی وساده دلی به قول رییس جمهور وقت » ایالات متحده آمریکا » مبنی بر انحلال » ناتو » باور کرده بودند دانسته و ندانسته برای کشورشان یک عقب نشینی تاریخی را در مقابل دشمنان تاریخی روسیه سازمان دادند .

«نانو » بعد از انهدام اتحادیه رقیب با فراغ بال به پیشروی روز افزون برای محاصره هر چه بیشتر «روسیه » از طریق نفوذ سیاسی و انعقاد پیمان نامه های نظامی با متحدین سابق » روسیه » دست زد و به پیشروی به سوی دروازه رقیب تاریخی خود یعنی روسیه دست زد . در چنین فضایی است که در میان ملی گرایان و کمونیستهای روس احیای نظراتی که بعدا نام «نواوراسیایی» گرفت ، مطرح می شود .

«روسیه » نه تنها بدنبال نزدیکی به «ج.ا» که بدنبال تقویت «شیعه » در منطقه است .

شاید شما نام «الکساندردوگین» را شنیده باشید ، در روزنامه های اصولگرای جمهوری اسلامی از این فرد بعنوان «فیلسوف » و «محقق » و…بر جسته نام برده می شود که بعدا به دلیل این احترام فوق العاده محافظه کاران و حزب الله ایرانی از » دوگین » اشاره خواهم کرد .

» دوگین » موسس ،جنبش اوراسیا» است و همان کسی است که در سال 2008 و در بحبوحه بحران «گرجستان» ، فریاد بر آورد که «روسیه باید گرجستان را تسخیر کند و سربازان خود را تا » تفلیس» پیش ببرد و با اوکراین و شبه جزیره کریمه نیز باید همین کار را بکند» .هر چند که با توجه به نظرات افراطی اش ، «دوگین » ، کرسی استادی خود در دانشگاه دولتی روسیه را از دست داد اما می بینیم که نظرات وی بصورت محدودتری در «کریمه » و «اوستیای جنوبی » و «آبخاز» صورت واقعیت بخود گرفتند

در پاسخ به پیشروی روز افزون غرب و ناتو است که «پوتین » در چرخشی واضح از مشی نزدیکی به غرب به اجرای طرحهای «اوراسیا گراها » بر گشته ودر اولین قدم بشوی وحدت بخشی میان کشورهای سابق «شوروی » روی آورد .

«اتحادیه اقتصادی اوراسیا» ایتدائا با حضور سه کشور » روسیه»، «بلاروس» و قزاقستان شکل گرفت و در سالجاری قرقیزستان ، ارمنستان نیز به آن پیوستند و «محمود واعظی » وزیر ارتباطات و فناوری نیز در شهریورر ماه گذشته از پیوستن » ایران » به این اتحادیه » سخن به میان آورد .

 جرا جمهوری اسلامی و روسیه بطرف گسترش روز افزون همکاری های سیاسی – نظامی گام بر می دارند ؟

اما گرایش مقامات سیاسی دو نظام سیاسی بشدت متضاد حاکم بر کشورهای «ایران» و «روسیه»و اشتراکات آنها در حوزه عمل   به نظرات ضد مدرن و مدرنیته این دو نظام که خود را در شعارهای ضد آمریکایی – غربی این دو نظام نشان می دهد  دلایل  بنیادی دیگری  دارد .

ا بنظر می رسد در ایران و روسیه مقاومتی جدی برای حفظ ساختارهای سیاسی – اجتماعی و بخصوص مذهبی در مقابل تغییراتی که لازمه دوران پر تلاطم جهان معاصر است ، صورت می گیرد که در ایران بشکل یک بنیادگرایی شیعی خود را نشان می دهد و در روسیه در اوج گیری نظرات » نواوراسیا» ، ناسیونال بالشویزم» و …خود را تئوریزه کرده است .

با توجه به این اشتراکات است که » فنوفان » اسقف اعظم تاتارستان » از ایران و روسیه بعنوان حامیان ارزشهای مردمی و ملی و مانع محکم در برابر غرب » نام می برد ..

تا وقتی که نظام سیاسی حاکم بر «ایران » تفکرات ضد مدرنیته و ضدیت با کشورهای پیشرفته صنعتی را اشاعه و تبلیغ می کند ، «روسیه » نیز از داشتن پشت جبهه ای محکم در مرزهای جنوبی «اتحادیه اوراسیا » در جلوگیری از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و طرفدار اصلاحات اساسی و انقلاب گونه در ایران مطمئن است . » روسیه «از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و غرب گرا در ایران ، بشدت هراسان بوده و بنظر می رسد برای حفظ جمهوری اسلامی به تلاشهایی جدی دست خواهد زد . اگر روزی روسیه تزاری برای حفظ مناقع خود از مستبدین قاجار با چنگ و دندان دفاع کرد ، در تعادل قدرت در دنیای امروز نیز برای «کرملین » راه دیگری جز از دفاع همه جانبه از «نظام اسلامی » باقی نمانده است . هراس از مدرنیته که گویا تمامی سنتها و سلسه مراتب مذهبی و سیاسی و خانواده را در هم می شکند ، در آرزوی ساختن جامعه ای آنطور که «دوگین » می گوید معنویت و مذهب چنان قدرتی دارند که می توانند نخبگان سیاسی غیر قابل فساد را تربیت کرده و به جامعه ارائه دهند از وجوه مشترک تفکرات حاکم بر دو ساختار سیاسی حاکم بر ایران و روسیه است که بشدت ضد مدرن و غیر مترقی است

. اما خارح از ادعاهای تئوریسین های این دو ساختار سیاسی که بر خلاف تاکید بسیار بر مذهب و معنویت و سنت ها ، با نظری به روسیه امروز و ایران تحت حاکمیت نظام اسلامی می توان براحتی فساد سیستمیک در میان نخبگان سیاسی این دو کشور ، نابهنجاری های اجتماعی و اقتصادی و فقر و فحشا و اعتیاد به نحو غیر قابل تحمل را در ایران و روسیه دید

تا وقتی که نظام سیاسی حاکم بر «ایران » تفکرات ضد مدرنیته و ضدیت با کشورهای پیشرفته صنعتی را اشاعه و تبلیغ می کند ، «روسیه » نیز از داشتن پشت جبهه ای محکم در مرزهای جنوبی «اتحادیه اوراسیا » در جلوگیری از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و طرفدار اصلاحات اساسی و انقلاب گونه در ایران مطمئن است . » روسیه «از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و غرب گرا در ایران ، بشدت هراسان بوده و بنظر می رسد برای حفظ جمهوری اسلامی به تلاشهایی جدی دست خواهد زد . اگر روزی روسیه تزاری برای حفظ مناقع خود از مستبدین قاجار با چنگ و دندان دفاع کرد ، در تعادل قدرت در دنیای امروز نیز برای «کرملین » راه دیگری جز از دفاع همه جانبه از «نظام اسلامی » باقی نمانده است .

با این مقدمات اکنون می توان فهمید که چرا رئیس جمهور روسیه «ولادیمیر پوتین » در حاشیه سفر کوتاه خود به ایران خارج از عرف سفرهای رسمی ، از فرودگاه بطور مستقیم به دیدار رهبر نظام اسلامی رود .

درست بدلیل جایگاه مهم » نظام اسلامی » در سیاستهای جهانی و منطقه ای «روسیه » است که ، دست مبلیغین مذهبی و فرهنگی جمهوری اسلامی در قفقاز شمالی و آسیای میانه باز است و پرچم های عزاداری عاشورا در مساجد «ماخاچ قلعه» داغستان به اهتزاز در می اید و برای اولین بار روحانی سنی شافعی » علی اکبر توره جان زاده » در دوشنبه تاجیکستان ، مراسم عزاداری عاشورا بر پا می دارد و «سعیدی » نماینده » خامنه ای » در «سپاه پاسدارن» از علاقه » پوتین » به گسترش اسلام شیعی می گوید و علت آنرا این می داند که دنیا تشنه معارف شیعی – اسلامی است .

این مقام درجه اول نظام با این سخنان خود اوج بی اطلاعی خود از سیا ستهای روسیه در بر خورد با جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد . روسیه با تقویت و هم پیمانی با اسلام شیعه می خواهد اسلام سنی – وهابی را در جمهوری های مسلمان نشین خود منزوی کند چه اینکه مسلمانان این جمهوری ها تحت تاثیر معنوی «عربستان سعودی » هستند که این کشور خود متحد استراتژیک » آمریکا » است . آمریکا همان کشوری است که بدنبال حضور فعال سیاسی – اقتصادی در مناطقی است که بطور سنتی حیات خلوت و منطقه نفوذ روسیه بوده است.

جمهوری اسلامی شیعی تنها نیرویی است که می تواند ، اسلام سنی – وهابی را در منطقه نه تنها در حوزه های نظری که در میادین نبرد نظامی نیز به چالش بکشد ، اسلام سنی وهابی همان نیرویی است که چچنی های ناراضی را تبدیل به رزمندگان تشنه خون و قدرت کرده و به اعمال تروریستی در روسیه و قفقاز شمالی وا می دارد . اکنون می توان فهمید که چرا جمهوری اسلامی از جایگاهی چنین مهم در سیاستهای منطقه ای » روسیه » بر خورد ار است . همین اشتراک مواضع این دو کشور در » سوریه نیز بدلایل دیگر نیز ادامه پیدا می کند که موضوع بحث شماره دوم این نوشته است .

دسته‌بندی شده در: مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, الکسامدر دوگین ] تحلیل سیاسی هفته ، اوراسیا ، نو اوراسیا گرایی ، گوتین ، زوسیه ، اوستیای جنوبی و آبخاز ، اوکرای , تحلیل سیاسی هفته

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: