به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

ماجراجویی جدید ضد ایرانی ” دونالد ترامپ” در انتقال تکنولوژی هسته ای به عربستان سعودی

در این نوشته ابتدا به چندو چون خبر انتقال تکنولوژی هسته ای به عربستان سعودی می پردازیم بعد از آن به سابقه تاریخی این موضوع بعد از آن به شرایط حاضر برگشته وموضع را با توجه به سیاست های منطقه ای ” آمریکا ” و نقش حاکم بودن یک نظام ایدئولوژیک مذهبی بر ایران در تمایل بر چنین تصمیمی در میان دولتمردان آمریکا را مورد بررسی قرار می دهیم و در آخر این مسئله مورد بررسی قرار خواهد گرفت که موضع درست بر آمده از منافع ملی کشورمان ایران در مقابل چنین تصمیمی کدامست .

خبرگزاری رویترز پنج‌شنبه هشتم فروردین (۲۸ مارس) از صدور مجوز فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی از سوی آمریکا خبر داد.(دویچه وله

بعد از آن “ماه گذشته تعدادی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی این احتمال را مطرح کردند که شاید دولت در جریان معاملات هسته‌ای در خاورمیانه، قانون را زیر پا گذاشته باشد. آن گزارش درباره همکاری تعدادی از مقام‌های کنونی دولت با مقام‌های سابق در گروهی به نام “IP3 Inernational” بود که در تلاش است به قراردادهایی چند میلیاردلاری برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در کشورهای خاورمیانه، از جمله عربستان، دست یابد” ( بی بی سی فارسی

ریک پری وزیر انرژی آمریکا نیز  تأیید کرده که ایالات متحده شش مجوز مخفی برای چند شرکت صادر کرده تا بتوانند فن‌آوری هسته‌ای به عربستان سعودی بفروشند ( رادیو زمانه )

در عین حال نباید از خاطر برد که دولت ترامپ تا قبل از اعلام خبر از سوی ” رویترز ” هیچ خبری از این معاملات را منتشر نکرده بود و این مجوز ها به شرکت های طرف قرارداد نه اجازه انتقال تکنولوژی که بررسی زمینه احداث نیروگاههای هسته ای صلح آمیز ( تاکید مایک پمپئو بر صلح آمیز بودن است ) می باشد . بعضی از خبرگزاری ها از اینکه یکی از شرکت های طرف قرارداد ، کمک کننده مالی  به ” جرارد کوشنر ” نماینده کاخ سفید در امور خاورمیانه ، بوده است نیز سخن بمیان آورده اند .

از نظر سابقه تاریخی این موضوع را نیز  نباید فراموش کرد که دولتهای حاکم بر آمریکا در زمان ” محمد رضا شاه ” هیچکدام با ” اتمی ” کردن دولت دوست و متحد خود یعنی ” شاه ” موافق نبودند و یکی از دلایل اصلی آنهم چشم انداز وقوع نا ارامی های اجتماعی و تغییرات سیاسی در ایران بود .

بنظر میرسد که می توان این تصمیم را بدلایل زیر ماجراجویانه نامید :

  • کشورهای عربی و نفتی واقع در منطقه ای به گستردگی شبه جزیره عربی تا شمال آفریقا ، در دهه آینده با ناارامی های سیاسی – اجتماعی روبرو خواهند بود و با توجه به نمونه عراق ، لیبی وسوریه ، پی آمد این نا ارامی ها می تواند هرج و مرج و در گیری های داخلی در این کشورها باشد که تعاقب آن ممکنست به قدرتگیری نیروهای بنیادگرای مذهبی منجر شود ، از یاد نبریم که در تمام کشورهایی که بهار عربی آنها را در خود گرفت تنها نمونه ” تونس ” از جنگ داخلی و کودتا ، جان سالم بدر برد و آن هم شاید بدلیل فقیر بودن این کشور بود که نیرویی که می توانست قدرت سیاسی را در آن کشور در دست بگیرد وارث میلیونها دلار حاصل از صادرات نفت نمی بود . در نظر بگیرید اگر نا آرامی ها عربستان سعودی ، مصر و کشورهای حاشیه خلیج فارس را در خود بگیرد که مثلا در میان آنها ، عربستان سعودی صاحب تاسیسات هسته ای حتی صلح آمیز یاشد  امنیت منطقه و دنیا با چه خطرات مهلکی روبرو خواهد بود
  • از یاد نبریم تنها چند ماه قبل از انقلاب 1357 ، آمریکا و اروپا ؛ ایران را جزیره امن می دانستند ، غیر واقعی بودن تحلیل آمریکایی ها از کشورهای منطقه را نه تنها در 1357 که در حمله به عراق و افغانستان و لیبی و …. شاهد بودیم ،اکنون می توان این سئوال منطقی را مطرح کرد که ” دولت ترامپ ” با چه چشم اندازی ریسک انتقال تکنولوژی هسته ای که می تواند به تکنولوژی هسته ای تغییر یابد را به ” عربستان سعودی ” بعهده می گیرد ؟ بنظر میرسد این کار با هیچ منطقی ، اگر هم از سوی کره جنوبی و یا روسیه صورت بگیرد   نیز قابل تائید نیست ، آیا اینان فکر می کنند که ” عربستان سعودی ” جزیره آرامش ” است ؟ می توان گفت  کشوری که مقامات و شخصیت های سیاسی آن را در یک هتل حبس کرده و بدن هیچ قانونی از آنان پول طلب می کند ، هنوز حکم گردن زدن در آن اجرا می شود ، زنان و فعالان اجتماعی حبس می شوند ، اقلیت شیعه در آن ناآرام و بدنبال حقوق اجتماعی خود است ، بنیاد گرایی مذهبی و اجتماعی در آن فعال است ، چشم اندازی از ارامش را در مقابل ما نشان نمی دهد .
  • ” اعراب ” فراتر از تقسیم بندی های سیاسی و بخصوص مذهبی در مورد ” حمیت عربی ” و ” ضدیت با اسرائیل ” با یکدیگر اتفاق نظر دارند ، نخبگان اشرافی و نظامی و دانشگاهی حاکم بر کشورهای عربی هنوز نتوانسته اند فرهنگ ضد اسراییلی و ضد یهودی را در میان جمعیت مسلمان تحت تاثیر روحانیوین محافظه کار ، تضعیف نمایند ، چشم انداز اوج گیری فرهنگ ضد یهودی و ضد آمریکایی در میان مردم کشورهای عربی و بخصوص با توجه به درگیری های روزانه میان حماس و اسراییل ، محتمل است و در نظر بگیرید “عربستان سعودی ”  کشوری که از نظر مذهبی  مرکز دنیای اسلام است ، ” اتمی ” شود ، بنظر نمی رسد در چنان شرایطی اسراییل بتواند روی امنیت منطقه ای خود حساب کند . نمی توان مانند “رهبر جمهوری اسلامی ” خوش خیال بود و گفت هر امکاناتی که در اختیار عربستان قرار گیرد در آینده تحت کنترل ” مجاهدین اسلام ” قرار خواهد گرفت ، ” داعش ” و القاعده و طالبان نیز خود را مجاهدین اسلام دانسته وبشدت ضد یهود ، ضد فارس و ضد آمریکایی هستند .
  • و نهایتا باید در نظر گفت که ” ترکیه ” تحت حاکمیت اردوغان بعنوان کشوری شناخته می شود که تمایل به ” اخوان المسلمین ” دارد و در این باره هم با ج.ا. و هم با عربستان سعودی و مصر در رقابت است ، اگر ” عربستان سعودی ” بسوی هسته ای شدن گام بردارد ، ترکیه نیز برای هسته ای شدن بسوی ” فدراسیون روسیه ” متمایل خواهد شد و ج.ا. نیز قطعا به تلاشهای خود برای اتمی شدن شدت خواهد بخشید ومنطقه پر مسئله خاورمیانه بازهم پر مسئله تر خواهد شد .

بنطر میرسد ، “دونالد ترامپ ” مانند سایر تصمیمات غیر کارشناسانه اش مانند ” خروج از برجام ” ، ” خروج از پیمان گازهای گلخانه ای ” ، ” برسمیت شناختن اورشلیم بعنوان پایتخت ” اسراییل ” در این مورد نیز غیر کارشناسانه  تصمیم گرفته است و البته نیاید از نظر دور داشت که این تصمیم نیز می تواند اهرمی برای تحت فشار قرار دادن ج.ا. برای کشاندن این دولت نافرمان به پای میز مذاکره باشد .

اگر بخواهیم این موضوع را از نقطه نظر ژئوپولیتیکی  و منافع ملی ایران  حتی بعد از ج.ا. بررسی کنیم ، انتقال تکنولوژی هسته ای به ” عربستان سعودی ” برای ما ایرانیان بسیار خطرناک و پر حاشیه خواهد بود و ایرانیان بخصوص ایرانیان فعال در اندیشکده های آمریکایی و فعالان سیاسی ایرانی  متمایل به ترا مپ باید مخالفت خود را با این تصمیم با جدیت اعلام کنند .

بی بی سی فارسی 

رادیو زمانه 

Tagged as: , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: