به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

سریال “گاندو ” از روی سریال روسی ” پارتیزانهای نهفته ” ساخته شده است .

در سال 2017 در کانال یک سراسری تلویزیون ” فدراسیون روسیه ” مجموعه سریال تحت عنوان   (1)  به نمایش در آمد . موضوع سریال در باره تلاش ارگانهای امنیتی روسیه برای در یافتن چگونگی لو رفتن بسیاری از طرحهای اقتصادی و صنعتی و حتی قراردادهای دولتی است که دستگاههای امنیتی کشورهای دشمن حتی  قبل از اجرایی شدن از آنها مطلع شده و سعی در خنثی کردن آنها داشته اند .

با توجه به مضمون و تم سناریو و مباحث کاملا آشنایی که امروزه در فضای سیاسی – اجتماعی کشور ما ایران در جریان است ،معنای  تحت اللفظی عنوان انتخاب شده برای این مجموعه تلویزیونی ” پارتیزانهای نهفته ” است که در ادبیات جریان سیاسی حاکم بر ایران همان “جنگ نرم ” و یا ” ناتوی فرهنگی ” به کار گرفته شده توسط اصولگرایان و بیت خامنه ای و سپاه پاسداران است .

 

سریال روسی می خواهد به مخاطب خود بگوید که عده ای که عموما هم از میان رهبران قدیمی حزب و انقلاب هستند با پشت کردن به اهداف اولیه انقلابی خود ، شیفته ” غرب ” شده اند و برای برروی کار آوردن یک جریان ” غرب گرا ” در کشور به همه کاری از جمله ” جاسوسی بر علیه کشور خود ” و یا فروختن اطلاعات و ایجاد خرابکاری در بوجود آمدن صنعت مستقل دست میزنند و این تنها سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی روسیه هستند که بدون چشمداشت مادی و حتی سیاسی، فداکارانه از کشور خود دفاع می کنند و جان خود را در طبق اخلاص در این راه فدا می کنند . “

 خبرنگاران ، رهبران جوامع مدنی و سازمانهای غیر دولتی ، مدیران گالری های هنری  در این سریال بعنوان افرادی که براحتی بخدمت دشمن درمی آیند و حس ملی و دفاع از کشور ندارند معرفی می شوند و این دقیقا همان ادبیات به کار برده شده در سریال “گاندو” است .در سریال گاندو نیز همه جاسوسها و وطنفروشها یا خبرنگار ، هنرمند ، عکاس و هنر مند و از همه مهمتر اصلاح طلب هستند .وحتی بعضی صحنه ها مانند ملاقات جاسوسها در کتابفروشی ها در هر دو سریال تکرار شده است 

 درسریال ” دشمنان مخفی ” در یک گفتگو که میان سرهنگ “رادیانوف ” افسر سازمانهای امنیتی  اف. بی . اس یا همان  سازمان امنیت فدرال از یکسو  و خبرنگار جاسوس “ایوان ژورالیف” که در داستان سریال یک خبرنگار ارشد وابسته به سرویسهای جاسوسی بیگانه که بعد از فروش اطلاعات  ، اکنون ویزای مسافرات به ” آمریکا ” را گرفته و آماده خروج از کشور است از دیگر سو ، در میگیرد دقیقا یاد آور ادعاهایی است که تبلیغات حکومتی در ایران ، بطور شبانه روزی در حال رسانه ای کردن آن برای افکار عمومی در ایران هستند ، خبرنگار مست و لایعقل است وبطور کلی آدمی بی بند و بار و بی اخلاق معرفی وافسر سرویسهای اطلاعاتی  فردی منزه و جان بر کف معرفی می شود درست به مانند ” گاندو ” که ماموران امنیتی ملی گرا و پاک نهاد و درستکار هستند ! توجه کنید :

 

سرهنگ : من هرچی فکر می کنم نمی فهمم تو در بهترین مدرسه در ” وین ” درس خواندی ، پدرو مادرت دیپلمات بودند ، چرا همه چیز را فروختی ؟

خبرنگار : من هیچ چیز را نفروختم ، می فروشند وقتی در مقابل نظام موظف باشند و من در مقابل هیچکس  وظیفه ای ندارم نه در مقابل اون شعارهای کمونیستی اون موقع  ونه انگیزه ای برای دفاع از این روسیه نوین  تو دارم ، این شعارهایی  که شما به اسم روسیه میدهید مال ما نیست ؟

سرهنگ : شعارهای شما چیست ؟

خبرنگار : شعارهای من ، انسانهای معمولی ، دادگاههای عادلانه ، حقوق برابر ، ترقی و آینده ، همانطور که در وین ، لندن ، پاریس و نیویورک معمول است ، قوانینی که با آب طلا باید نوشته شود ، همان چیزی که به نام آن دموکراسی است .   آقای امنیتی بگو ببینم در لیبی تحت با چه پوششی در سفارت بودی ، مشاور امور حقوقی ؟

 سرهنگ : نه مشاور امور راه آهن !!

خبرنگار : جنگ در لیبی نتیجه فعالیت های مخرب  تو و امثال تو در آنجاست ، شما ها هرجا که سرو کله اتون پیدا میشه جهنم قرون وسطی و جنگ راه می اندازید .

سرهنگ : و شما ها در طی 50 سال باعث 74 بدبختی جهانی  شدید ، در
یوگسلاوی ، لیبی و عراق و حالا هم ایران همه جا بدبختی به بار میآورید ، این اربایهای شما در
آمریکا هستند که از منافع ” ژئوپولیتیک ” خود دفاع می کنند ، شما ها نمی آیید که
به مردم کمک کنید ، شما می آیید نفت و گاز غارت کنید ، و هرکس مطابق میل شما
عمل نکند ، نابودش می کنید ، طبیعت رو نابود می کنید لازم نیست در باره
دموکراسی اتون برای من شعار بدهی

خبرنگار : ما در سالهای 90 دموکراسی می خواستیم و امثال
تو آمدند و همه چیز را نابود کردند ،هر توافقنامه ای به بن بست کشوندید وحالا هم  بمب افکن
های استراتژیک همه جا در حالت آماده عملیات داریم و
همراهش مردم بدبخت و گرسنه روسیه که شما ها آنها را
کنترل می کنید .

سرهنگ : مردم روسیه بدبخت شدند وقتی شما شعار دموکراسی دادید و همزمان سرمایه های آنها را غارت کردید و این من و امثال من هستیم که ازهمین مردم فقیر و بدبخت دفاع می کنیم.

خبرنگار: تو از منافع مردم دفاع نمی کنی ، تو از موقعیت خودت دفاع می کنی  و می دانی من از کی دفاع می کنم ؟ از کسانیکه می خواهند در قرن 21 زندگی کنند ،شما شانسی ندارید ، چون آینده همشه بر گذشته پیروز است

 

سرهنگ : نه ” وانیا ” این جنگ از نوع جنگهای قرن 16 نیست ، این جنگی برای ” موجودیت ” ما است ، برای اینکه در این خاک بازهم ” روسیه ” باقی بماند

خبرنگار : به چه دلیل فکر می کنی که تو از من ” روس ” تر هستی ؟ من در اینجا دنیا آمدم اینجا وطن من و کشور من است که تو می خواهی از من بگیریشون .

سرهنگ : من هیچ چیز رو از تو نگرفتم تو خودت همه چیز رو از دست دادی …..

تو گویی شعارهایی که در مراکز خبری مانند کیهان و تسنیم و خبرگزاری فارس  و صدا وسیما ج.ا.  بطور شبانه روزی بیان می شود از جمله هایی گرفته شده است  که سازمانها ی اطلاعاتی روس در سریال ” پارتیزانهای نهفته ” در دهان ” سرهنگ رادیانوف ” گذاشته اند .

در سریال گاندو هم ” محمد ” و رئیس وی ” عبدی ” و سایر بازجو ها و افراد تیم عملیات افرادی ملی گرا ، پاک نهاد و از جان گذشته معرفی می شوند و در مقابل روزنامه نگاران ، کتابفروشها عکاس و هنرمند و نویسنده و اصلاح طلب و حتی صاحبان صنایع غیر دولتی ، مشتی وطن فروش  و جاسوس و بی هویت هستند که مزخرف بودن این ادعا بر هر عقل سلیمی روشن است .

شباهت استدلال و ادعاهای جمهوری اسلامی بنیاد گرای دینی با مدعیات دستگاههای تبلیغاتی ” فدراسیون روسیه ” سکولار و ماتریالیست البته بخوبی مشهود است که باید در نوشته ای دیگر به آن پرداخت .

 (1) Спящие

Tagged as: , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

2 Responses »

 1. سلام
  بنظر من دیدگاه شما صفر و صد هست
  شما چون با نظام نمیگم صد در صد اما تا حدی مشکل دارید و از دید خودتان قبول ندارید.
  من از لحاظ هنری اینکه این فیلم شبیه فلان فیلم ساخته شده کاری ندارم اما با واقعیتی که درون فیلم نشان داده شده کار دارم،
  مسأله ما قدیس بودن مأموران امنیتی یا شرور بودن هنرمند و فعال فرهنگی و… نیست چون هر عقل سلیمی می داند که انسان ممکن الخطاست و در هر قشر و صنف و لباسی افراد با عملکرد و فکر متفاوت وجود دارد، چیزی که شما به آن نگاهتان صفر و صدی است.
  اینکه چه چیزهایی بر این کشور و ملت در طی این سالها گذشته و از خودی و ناخودی خورده و اینکه چه چیزهایی باعث شده به اینجا برسه مهمه.
  و این رو هم بدانید که ما با هر اتفاق و هر بد و خوبی به مانند یک خانواده ایم و در مقابل هر دخالت نا به جا و هر عمل ضد امنیت می ایستیم به هر شکل که بشود، با هنر با صدا با دفاع با نوشتن و…
  پس آنقدر با اطمینان نگویید که این فیلم هنرمند و فعال اجماعی و خبرنگار و کتاب فروش و بخش خصوصی و… رو منفی و فاسد نشان داده، لطفا با خودتان و مردم صادق باشید!

Trackbacks

 1. تلویزیون میهن | Mihan TV

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: