به امید پیروزی مردم بر نظام ظالم و خونریز اسلامی

اعتصاب کارگران نفت و پتروشیمی تهدیدی جدی برای نظام : رهنمودها و چشم اندازها

لاف میزدند که حکومت مستضعفان را تشکیل خواهند داد ، حکومتی که کوخ نشینان بدون ترس از کاخ نشینان حق خود را طلب کرده  و به بردگی کشانده نشوند و امروز این روحانیت ولایی  و در راس آنان بیت خامنه ای است که با سوء استفاده از نیروهای بسیج و سپاه که فرزندان همین مردم هستند که عموم آنها خود نیز در زیر بار تورم و گرانی و بیکاری در حال خرد شدن هستند ، کارگر و فعله و بازنشسته را در پی هر اعتراض به خاک وخون می کشد . اخبار اعتصابات کارگری امروز زینت بخش هر سایت خبری است

 

بی بی سی فارسی

اعتصاب کارگران صنایع نفت و پتروشیمی در شهرهای مختلف ایران گسترش بیشتری یافت و علیرغم اخراج ۷۰۰ نفر از کارگران پالایشگاه تهران، دامنه وسیع‌تری یافت. بسیاری از کارگران مراکز مختلف صنعتی به “کمپین ۱۴۰۰” پیوستند.

اعتصاب کارگران صنایع نفت و پتروشیمی دامنه وسیع‌تری یافت

کارگران بسیاری از پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی امروز دوم خرداد، به کارگران اعتصابی پیوستند که طی دو روز گذشته دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند. گسترش حرکت آنها در شهرهای مختلف ایران از روز سه‌شنبه به یکی از داغ‌ترین اخبار در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.

دویچه وله فارسی

اما به موازات این اعتراضات سرکوب کارگران نیز شدت گرفته است. به گفته فعالان کارگری روز گذشته و با اعتصاب کارگران “اورهال” پالایشگاه تهران ۷۰۰ نفر از آنان به خاطر این حرکت اعتراضی اخراج  شدند .

 رادیو فردا

کارگران پیمانی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها با خواست «افزایش دستمزد به ۱۲ میلیون تومان در ماه» و «تغییر نوبت مرخصی به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی» اعتصاب کرده‌اند.. در حال حاضر، آنها در ازای ۲۴ روز کار، تنها ‌از شش روز مرخصی برخوردار می‌شوند

بر اساس گزارش‌های دریافتی که با ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی هم همراه بود، کارگران سیکل‌ترکیبی ارومیه، شرکت بوتیا‌ فولاد کرمان، پروژه بیدبلند خلیج‌فارس در بهبهان، شرکت دی‌پلیمر در صنایع پتروشیمی‌های عسلویه، پروژه بیدبلند ۲ ماهشهر، شرکت آبسان‌پالایش در پالایشگاه نفت اصفهان و‌ شرکت سازه‌فرافن قشم ‌روز پنج‌شنبه،‌ سوم تیر، به اعتصاب پیوستند.

در همین حال رئیس یک کمیسیون مجلس از نشست فوق‌العاده با مسئولان وزارت نفت «برای حل مشکلات کارگران» خبر داد.

علیرغم گسترش اعتصابات در رسانه های داخلی اخبار آن سانسور شده و بصورت مختصر مطرح می شوند .

این اعتراضات چه زمانی رژیم را  با خطر سقوط روبرو می کنند ؟

اعتراضات و اعتصاباتی که امروز در جریان است ، فعلابرای خواسته های اقتصادی است و سویه سیاسی و به چالش کشیدن حاکمیت را ندارد اما رژیم از هیچگونه امکانات اقتصادی برای افزایش دستمزد و رفاه کارگران بر خوردار نیست و سعی در برخورد مسالمت جویانه ، اخراج و تهدید خواهد کرد و نهایتا امر برخورد با کارگران اعتصابی بدست نیروهای اطلاعاتی و بعد از آن انتظامی خواهد افتاد.  در چنین زمینه ای کارگران  اعتصابی  از یگانه حربه خود یعنی گسترش اعتصابات استفاده خواهند کرد و بهتر است فعلا از آمدن به خیابانها که با سرکوب خونین روبرو خواهد شد خود داری کنند ، تنها بعد از سیاسی شدن حرکات است که کارگران برای پیوستن به یکدیگر به خیبانها آمده و بخاطر تعداد زیاد کارگران معترض ، رژیم امکان سرکوب گسترده آنان را نخواهد داشت . در صورت افزایش یافتن دامنهاعتصابات  ، این امر  می تواند حتی مصرف داخلی نفت و بنزین را با چالش روبرو کرده و باعث شود که اقشار متوسط و سنتی  و رانند گان وسائط نقلیه و کامیونها ، متحد شده و روبروی اعتصاب کنند گان بایستند و رزیم نیز از این رودرورویی برای سرکوب شدبد اعتصابیون کمال استفاده را خواهد برد که کارگران اعتصابی و رهبران انها باید حتی الامکان سعی در تهیه مصارف داخلی نفت و بنزین را داشته  باشند .

 این حرکات وقتی از محور اقتصادی بسوی برخوردهای سیاسی تغییر جهت خواهند داد و رهبری ولایی را به چالش خواهند کشید که بتوانند ادامه یافته و باصطلاح فرسایشی شوند . در این ارتباط است که نیازهای مالی کارگران باید تامین شود ودر این راه فعالان ، شخصیتها و سازمانهای سیاسی ثروتمند باید در جهت ایجاد صندوق حمایت از اعتصاب کنند گان تشکیل شود . سازمان مجاهدین خلق  بعنوان تشکیلاتی ثروتمند ، رضا پهلوی بعنوان فردی صاحب ملک و املاک فراوان و ایرانیان ثروتمند ساکن آمریکا و اروپا باید در این مسیر پا پیش گذاشته و کارگران را تامین مالی کنند . سازمان های چپ هر چند که دارای ارتباطاتی باکارگران هستند اما عموما از امکانات مالی میلیونی و گسترده برخوردار نیستند . این سازمانها و افراد اگر ذره ای صداقت در این مورد دارند که میدانیم در امر سرنگون کردن نظام ولایی صداقت داشته و شک ندارند باید در این امر مهم پا پیش گذاشته ودست به اقدام عملی بزنند .

Tagged as: , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start here

%d bloggers like this: